Kalbi Korumak İçin 9 Altın Öneri..Lokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-11 12:25:29
Görüntü Sayısı: 4918

Kalbi Korumak İçin 9 Altın Öneri..

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Şahin Mürsel, kalp sağlığını tehdit eden unsurlara vurgu yaptı ve dikkat edilmesi gereken noktaları 9 başlık altında topladı. İşte o öneriler:

Kalbi Korumak İçin 9 Altın Öneri..

1- KENDİNİZE ÖZEL DİYET UYGULAYIN

Sonbaharda yaz aylarına oranla çok daha yüksek kalori içeren besinler tüketiliyor. Sağlıklı bir kalp için yaz sonrasında, beslenme düzeninize dikkat etmeniz ve kilo almamanız gerekiyor.

2- SPOR YAPIN

Sporu hayatınızdan çıkartmayın. Tok karnına ve soğuk havada ağır egzersizler yapmayın. Günde en az 30 dakikanızı egzersize ayırın.

3- GRİP VE ZATÜRRE AŞISI OLUN

Sonbaharda kapalı ortamlara girişle birlikte solunum yolu hastalıkları da artıyor. Bu durum kalp hastalıklarını tetikliyor. Solunum yolu enfeksiyonlardan korunmak için grip ve zatürre aşılarını yaptırın.

4- DEPRESYONA KARŞI ÖNLEM ALIN

Bu mevsimlerde depresyon gibi ruhsal hastalıklar artış gösteriyor. Depresyon durumunuz çok belirgin hale geldiği takdirde ise mutlaka psikiyatri uzmanına başvurun.

5- İLAÇLARINIZI İHMAL ETMEYİN

Kalp hastasıysanız ilaçlarınızı ihmal etmeyin. Soğuk mevsimlerde damarlardaki büzüşmeye bağlı olarak kan basıncı artabiliyor. Bu nedenle kan basıncı kontrollerinizi yaptırın.

6- KIYAFET SEÇİMİNİZE DİKKAT EDİN

Vücut ısısında ani değişimler göğüs ağrısı ve kalp krizini tetikleyebiliyor. Bu nedenle özellikle ani ısı farklarının yaşanması durumunda kıyafet seçiminize dikkat edin.

7- SİGARAYI BIRAKIN

Soğuk havalar damarların büzüşmesine neden oluyor. Sigara içtiğiniz takdirde ise bu büzüşme daha da artıyor. Bu nedenle de kalp krizi riski belirgin bir şekilde artıyor. Sağlığınız için sigarayı hayatınızdan çıkartın.

8- ALKOL KULLANMAYIN

Alkol, damarları genişleterek vücut ısısının düşmesine ve kan basıncında ani değişimlere neden oluyor. Sonuç olarak da alkol kalp krizi geçirme riskinizi artırıyor.

9- KALBİNİZİ KONTROL ETTİRİN

Mevsim değişikliklerine uyum sağlayabilmek için, özellikle 40 yaş üstündeki erkekler ve 50 yaş üstündeki kadınların mutlaka bir kardiyolog tarafından muayene ve tetkik edilmeleri gerekiyor.

06 Şubat 2013


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 4918 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler