Kalp Ameliyatları Artık Korkulu Rüya Olmaktan ÇıktıLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-11 10:13:31
Görüntü Sayısı: 4452

Kalp Ameliyatları Artık Korkulu Rüya Olmaktan Çıktı

Hastanemiz Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği Şefi Doç. Dr. Mahmut Mustafa Ulaş, günümüzde yapılan açık kalp ameliyatlarının kazanılan tecrübeler ve ilerlemiş teknoloji sayesinde artık hastaların korkulu rüyaları olmaktan çıktığını söyledi. Ulaş, “Hastanemize kalp hastalığı tanısıyla kabul edilen hastalarımız, ameliyat kararını duyduklarında haklı olarak tedirginlik ve korku yaşıyorlar. Kaygılarına bir de kulaktan dolma yanlış bilgiler eklendiği zaman korkuları bir kat daha artıyor.

Kalp Ameliyatları Artık Korkulu Rüya Olmaktan Çıktı

Bundan ziyade hastalarımızın ve yakınlarının öncelikle hekimlerine güvenmeleri, sonrasında ise sahip oldukları rahatsızlıklarını kabullenerek tedavi için hangi yolların izlenmesi gerektiğini hekimlerinden öğrenmeleri doğru olacaktır. Bilgi kirliliği nedeniyle karar vermedeki gecikmeler, önerilen tedavilerin (cerrahi, medikal ya da balon/stent) reddedilmesi, ya da hasta yakınlarının kararsızlıkları özellikle kalp hastalarında geri dönüşümsüz

hasarlara, hatta ölüme yol açabilmektedir. Hastanemizde açık kalp ameliyatlarının riski %1’in altındadır, halbuki kalp ameliyatı kararı alınıp da karar verilmemesine ya da tedavinin reddedilmesine bağlı gelişen ölüm riski çok daha yüksektir. Bu noktada az önce de vurguladığım gibi hastaların ve yakınlarının hekimlerine güvenmeleri ve tedavilerinde “hasta-hekim-hasta yakını” işbirliği içinde olarak önlerine sunulan tedavi seçeneklerinden uygun olanı seçmeleri gerekmektedir. Kalp krizi gibi acil durumlarda ise bu kararların çok daha hızlı bir şekilde verilmesi hastanın hayatını kurtarma adına çok önemlidir.

Günümüzde açık kalp ameliyatları sonrası, bir takım önlemleri almaları şartıyla, hastaların hayat kaliteleri çok artmaktadır. Bu nedenle kalp hastaları ameliyat olmaktan değil, geç kalmaktan tedirgin olmalıdırlar. Hastanemizde, belli başlı kalp merkezlerinde kullanılan son teknolojik cihazlar ve malzemeler kullanılarak yüksek başarı düzeyinde açık kalp ameliyatları gerçekleşmektedir. Senelik 400’e yakın kalp ameliyatı gerçekleşmekte ve hastanemiz 24 saat kesintisiz cerrahi hizmet verdiği için acil kalp cerrahisi de yapılmaktadır” dedi.

06 Şubat 2014


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 4452 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler