Kalbin GerçeğiLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-11 10:06:45
Görüntü Sayısı: 4577

Kalbin Gerçeği

Orgnlarımızın çalışmaları için gerekli olan maddeleri taşıyan kanı pompalamakla görevli olan kalp, bu görevini yapmak için dakikada ortalama 70 kere kasılır ve her defasında ortalama 70 ml kanı organlarımıza gönderir. Ortalama bir insan ömrü boyunca, kalbimiz yaklaşık 2.5 milyar kez kasılmakta ve bu süre boyunca 180 milyon litre kanı vücudumuza pompalamaktadır.

Kalbin Gerçeği

Kalbin kendisini besleyen damarlara “koroner damar” denmektedir. Koroner damarlarda olabilecek hastalıklar doğrudan kalbin çalışmasını ve verimini etkileyeceğinden dolayı hayati öneme sahiptir.

Kalp Damar Hastalıklarında Görülen Şikayetler

GÖĞÜS AĞRISI:

Koroner damarlar önemli ölçüde daraldığında göğüs ağrısı oluşur. Bu ağrı, çoğunlukla yorulmayla, sinirlenmekle veya soğukla gelen, göğüs ön tarafında, sol kola, boyuna ve çeneye yayılabilen, 10-15 dakika süren , istirahat ile veya koroner damarları genişleten ilaç almakla geçen, sıkıştırıcı, baskı yapar tarzda bir ağrıdır.

Göğüs ağrısı olmadan, nefes darlığı, çarpıntı, bayılma ve ani ölümde kalp damar hastalığına bağlı olabilir.

Ancak tıpta her zaman alışılageldik kurallar geçerli olmaz. Bazen, yaşlılarda ve şeker hastalığı olanlarda, kalbe bağlı göğüs ağrısı hiç olmayabilir. Böyle hastalar sessiz kalp krizi geçirebilir. Yine bazı hastalarda göğüs ağrısı yerine, hazımsızlık, karın ağrısı, nefes darlığı, sırt ağrısı, kol ağrısı, çene ağrısı ve hatta diş ağrısı gibi şikayetler olabilir.KİMLERDE KALP HASTALIĞI SIK GÖRÜLÜR

 1. Yaş: Erkeklerde 45 yaşın üstü, kadınlarda 55 yaşın üstü veya erken menopoz
 2. Cins: Erkeklerde daha sık
 3. Aile öyküsü: Birinci derecede akrabalarda kalp damar hastalığı, kalp krizi veya ani ölüm bulunması
 4. Sigara içiyor olmak
 5. Hipertansiyon,kolesterol yüksekiği, hareketsizlik
 6. Şeker hastalığı, kilo, stres, depresyon

Ne yapalım?

Bu risk faktörlerinin bazıları değiştirilebilir iken bazıları değiştirilemez (yaş, cins, aile öyküsü gibi).

Unutmayın; etrafınız, bir çok hızlı yaşayıp! genç yaşta kaybedilen insan yakınları ile dolu!

 • Kan basıncınızı kontrol edin,
 • Toplam kolesterol seviyelerinizi kontrol edin.
 • Eğer içiyorsanız sigara içmeyi bırakın
 • Meyve ve sebze bakımından zengin, az hayvansal yağ içeren diyetler uygulayın,
 • Şeker hastalığınız varsa mutlaka kontrol altında tutun,
 • Fazla kiloluysanız kilo verin,
 • Kalp sağlığınızı korumak için her gün ya da haftada birkaç kere yürüyerek ya da diğer egzersizlerle vücudunuzu çalıştırın (Fakat önce kalp hastalıkları uzmanınıza danışın.),
 • Stresten uzak durun gerekirse bunun için profesyonel yardım alın (yoga, meditasyon, psikiyatrist vb),
 • Eğer kalp krizi için bir ya da daha fazla risk faktörü taşıyorsanız kalp krizini engellemeye yardımcı olması için aspirin alıp almamanız konusunda doktorunuza danışın.

Kalp damar hastalıkları, soğuk algınlığı, grip gibi geçici ve iyileştiği zaman arkasında iz bırakmayan hastalıklar değildir. Hastalık geliştiği zaman devamlı ilerlemeye ve problem çıkarmaya eğilimlidir. Ondan dolayı bu risk faktörleriyle mücadele, hastalığın ortaya çıkışını önlemesi, hastalık gelişenlerde ise hastalığın ilerleme hızının yavaşlatılması hatta durdurulmasını sağladığından dolayı son derece önemlidir. Kalp hastalıklarında erken tanı çok önemlidir çünkü erken tanı hayat kurtarır

KALBİNİZ SİZİ HATIRLAMADAN SİZ ONU HATIRLAYIN

Özellikle ailesinde erken yaşta (50 yaşın altında ) kalp hastalığından ölümler olan ya da sebebi açıklanmamış ani kayıplar bulunan kişiler, yaşları ne olursa olsun yaşamları boyunca en az bir kez kalple ilişkili bir check-up çalışması yaptırmalıdır.

Bu sayede ani ölüme yol açabilecek kalp yapısında, doğumsal kaynaklı bir rahatsızlık olup olmadığı anlaşılabilir, kalp damarlarında erken yaşta oluşabilecek bir tıkanmaya neden var mı? Ailesel kolesterol yüksekliği ya da damar içinde pıhtı oluşmasına yatkınlık gibi bir durum mevcut mu? gibi önemli soruların yanıtı da alınabilir. Tetkikler sonucu normal sınırdaysa, 40 yaşına kadar benzer check-up tetkiklerinin 5 yılda bir yapılması, 40 yaşından sonra ise, kalp damar hastalığı açısından risk faktörü taşıyan, ailesinde birinci derece akrabalarında kalp hastalığı olan, sigara içen, tansiyon ve kolesterol yüksekliği, şeker hastalığı olan kişilerde de check-up’ı yılda bir defa yaptırmaları önerilmektedir. Bunun yanında; toplu ulaşım araçları kullananlar, pilotlar, cerrahlar, yöneticiler de yıllık check-up programlarınadahil olmalıdır. Aktif spora başlayan ya da spor yapan kişiler ile profesyonel sporcular da belirli aralıklarla kalp checkup’ı yaptırmalıdır.

Yapılacak çok basit tetkiklerde yaşamınızda yeni bir boyut kazandırabilirsiz, unutmayınki yapılan tüm tanısal işlemler ve uyguladığımız tedavi sadece sizin sağlığınız içindir, Dolayısıyla KALBİNİZİN SAĞLIĞI SİNCAN LOKMAN HEKİM HASTANESİNDE ATMAKTADIR………………!

21 Şubat 201


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 4577 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler