Varis Nedir ?Lokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-11 09:25:00
Görüntü Sayısı: 10360

Varis Nedir ?

Toplardamarların düzensiz bir şekilde uzayarak büklümlü genişlemesi ve kıvrımlar oluşturması “varis” olarak adlandırılmaktadır. Latince'de “Varix = Kıvrım yapmış toplardamar” kelimesinden türetilmiştir.

Varis Nedir ?

Kaç tip varis vardır?

Özellikle bacaklara kendini gösteren varislerin kendi içinde şiddeti hafiften ileri dereceye kadar olan tipleri vardır. Kısaca sınıflandıracak olursak :

a- Telenjiektazi (spider venler, örümcek ağı şeklinde) : Ciltte yüzeyel yerleşim gösteren ve çapları 1mm'den küçük olan kılcal varislerdir. Mavi ya da kırmızımsı görünümdedirler.

b- Retiküler venler : Çapları 1-3mm civarında olan varislerdir.

c- Büyük toplardamar varisleri : Çapları 3mm'den büyük olan varislerdir. Bu varisler gözle ve elle kolayca farkedilebilen, cilt renginde ya da damarın kendi yeşilimsi renginde görüntü verirler.

İlerlemiş varisler bacaklarda ödem oluşumuna sebep olarak hastaları rahatsız eder. Ödem genellikle ayak bileği etrafında görülüp bacağın üst seviyelerine kadar uzanmaktadır. Cilt değişiklikleri de genellikle ayak bileği etrafında görülmektedir. Pigmentasyon dediğimiz kahverengiye çalan renk değişiklikleri gözlenebilmektedir. Ayrıca ciltte kuruluk, kaşıntı, kalınlaşma ve döküntülerle kendini gösteren egzema da varislerin istenmeyen bulgularındandır. Çok ilerlemiş varislerde ciltte yaralar ve ülserler meydana gelebilir, varisler tromboze olabilir, ağrılar meydana gelebilir.

Bacağın ön yüzü ve diz bölgesini kapsamış büyük toplardamar varisleri

Varis görülme olasılığını neler artırır ?

. Uzun süre ayakta durarak yapılan işte çalışmak,

. Bacak travmalarına sık maruz kalmak,

. Yaşlılık,

. Gebelik,

. Ailede varis öyküsü olmak,

. Şişmanlık,

. Bacak kaslarının zayıflığı,

. Uzun süre hareketsiz oturmak, bağdaş kurmak.

Yukardakilerin tümü varis olasılığını artıran etmenler olmakla birlikte, bunlar olmadan da insanlarda kendiliğinden varis gelişebilir.

Teşhis nasıl konulur ?

Hastanın şikayetleri değerlendirilip, fizik muayenesi yapıldıktan sonra en sık uygulanan yöntem “renkli doppler ultrasonografi” yöntemidir. Renkli doppler ultrasonografi, safen venin çapı, kapakların yetersizliği, kollaterallerin başlangıcı ve aksesuar safen ven varlığı gibi bir çok bilgi vermektedir. Ayrıca inkompetan perforan venleri ve reflünün (geri kaçış) nereden kaynaklandığını, derece ve süresini tam olarak gösterebilmektedir.

Tedavide neler yapılır ?

Varis tedavisi basit kompresyon çorabı kullanımından başlayıp, cerrahi tedaviye kadar değişmektedir. En başta hasta eğitimi ve hastanın iyi bilgilendirilmesi gereklidir. Hangi tedavinin uygulanacağı ise varisin tipine, hastanın şikayetlerine ve beklentilerine göre değişiklik göstermektedir.

Hasta Eğitimi :

Sık egzersiz yapmak ve bacak kaslarını güçlendirici (bisiklet, yürüyüş, squash, yüzme, esneme egzersizleri, plates vb) spor aktiviteleri varislerin artmasını engeller ve yakınmaları azaltır.

Uzun süre sabit olarak oturmak veya ayakta sabit durmak ise bacak venlerinde gereksiz basınç oluşturarak, varisleri artırır. Böyle durumlarda ayak bileklerini öne arkaya hareket ettirerek baldır kaslarının çalışmasını sağlamak çok fayda sağlar. Bu işlem özellikle uzun yolculuklarda da varis gelişimini önleyici rol oynar.

Hastalara önerilebilecek basit yaşam tarzı değişiklikleri şunlardır :

1- Gün içinde en az 3 - 4 kez 10 - 15 dakika bacakların yüksek seviyeye uzatılması,

2- Ayakta ya da oturarak uzun süre hareketsiz kalınmaması, mesleki zorunluluk varsa ayak egzersiz hareketleri, ağırlık dengesinin bir bacaktan diğerine aktarılması gibi önlemler alınabilir.

3- Düzenli spor,

4- Aşırı kilodan kaçınmak, kilo fazlası varsa uzman kontrolü altında kilo vermek, düşük yağ ve yüksek lifli beslenmek,

5- Özellikle bazı spor dallarında olduğu gibi (futbol, kick-box vb) bacaklara karşı travmadan kaçınmak.

Kompresyon Tedavisi :

Elastik kompresyon çoraplarının kullanılması tedavide en önemli yeri teşkil eder. 25 - 32 mmHg aralığında orta basınçlı çoraplar tercih edilmeli, gündüz giyilip gece yatarken çıkartılmalıdır. Atardamar (arteryel) tıkanıklığı ve akıntılı cilt yarası olanların giymemesi ya da mutlaka bu konuda hekimine başvurması gerekir.

Medikal Tedavi :

Kalsiyum dobesilat, okserutin, diosmin, at kestanesi ekstresi gibi ilaçlar medikal tedavide uygulanarak hastaların semptomlarını azaltmaktadır.

Cerrahi Tedavi :

Cerrahi endikasyon hastaların semptomlarına, varislere bağlı objektif bulgulara ve komplikasyonlara göre değişmektedir. Amaç bütün variköz venlerin ortadan kaldırılması, maksimum kozmetik düzelme sağlanması, tekrarın önlenmesi, semptomların giderilmesi, komplikasyonların önlenmesi ve tedavidir.

Cerrahi tedavide en sık uygulanan yöntemler:

a- Ablatif cerrahi : Standart yöntem, safen veninin stripping yöntemiyle çıkartılması ve varis pakelerinin çıkartılmasıdır.

b- Endovenöz lazer ablasyon/radyofrekans : Ultrason eşliğinde safen ven lümeninin oblitere edilmesi esasına dayanır.

c- Köpük ile skleroterapi : Sklerozan madde enjeksiyonu ile ven obliterasyonu. Başarısı lazer ve radyofrekans yöntemlerine göre düşüktür.

Hastanemizde varis hastalarına endikasyonları konduktan sonra endovenöz lazer ablasyon tedavisi uygulanmaktadır. Bunun için öncelikle hastalarımızın şikayetlerini dinliyoruz, semptomlarını değerlendiriyoruz ve muayenelerini yapıyoruz. İkinci aşamada varis hastalarımızın tedaviden beklentilerini soruyoruz (ağrı azalması, estetik kaygı, yara iyileşmesi vb). Beklentileriyle ilgili sorularını cevaplayarak tedavi stratejisini belirliyoruz. Endovenöz lazer uygulamasını belirgin pakeleri olan, semptomları olan, bacaklarında belirgin reflüsü olan ve safen çapı çok genişlemiş olan hastalarda son teknolojik cihazımızla uyguluyoruz ve beraberinde belirgin olan bir kısım varis pakelerini de estetik kesiyle çıkarıyoruz. Lazer uygulaması basit bir uygulama olup, hastalarımız aynı gün ayağa kalkabiliyorlar.

23 Şubat 20


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 10360 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler