Lazer lipoliz nedir, nasıl etki eder?Lokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-11 06:59:21
Görüntü Sayısı: 2233

Lazer lipoliz nedir, nasıl etki eder?

Lazer ışığı ile yağ hücre duvarları parçalanarak, hücre içindeki yağın açığa çıkması hedeflenir. Açığa çıkan bu yağ, geniş alanlarda milimetrik kanüllerle hemen hemen hiç iz bırakmadan çekilir, gıdık gibi ufak alanlarda ise buna bile gerek kalmadan lenfatik drenaj ile erimiş haldeki yağ ortamdan uzaklaştırılır. Ayrıca ikinci ve üçüncü dalga boyuna sahip cihazlar ile yağın boşalttığı alanda toparlanma ve deride gerginlik sağlanır.

Lazer lipoliz nedir, nasıl etki eder?


Lazer lipoliz avantajları nelerdir?

– Çok küçük kesiler ile yapılabildiği için iz hemen hemen hiç yoktur. Doğru hasta seçimi ile germe işlemlerinde karşılaştığımız uzun ve belirgin izlerden korur.

– Lazerin bence en büyük avantajı deride ve deri ile kas arasındaki bağ dokuda yağtığı toparlanmadır. Yağın boşalttığı alanlarda, bağ dokudaki bu toparlanma cilt sarkmalarına engel olur ki bu klasik liposuction ile mümkün değildir.

– Lazer yağı klasik liposuction gibi mekanik bir etkiyle parçalamadığı ve damarlarda kanama kontrolü sağladığı için morluk ve ağrı klasik yöntemlerden çok daha azdır, dolayısıyla hasta töleransı yüksektir ve sosyal hayata dönüş hızlıdır. Bu özellikler bilimsel yayınlarla da teyit edilmiştir.

– Klasik liposuctionda görülen dalgalanmaya çok daha az rastlanır, çünkü daha homojen bir yağ alımı sağlar, dolayısıyla revizyon ihtiyacı azdır.

– Bildirilen bir sistemik yan etkisi yoktur.

– Düşük komplikasyon ve revizyon oranı vardır.

Hangi Bölgelere Uygulanabilir?

Liposuction uygulanan göbek, basen, bel, cinsel bölge üzeri, bacak içi, diz içi gibi yağ fazlalığı olan hemen hemen tüm alanlara uygulanabilir.

Özellikle liposuction sonrası sarkması muhtemel kol içi, yüz, gıdı bölgesi gibi alanlarda kullanılması uygundur. Liposuction uygulamasının zor olduğu sırt bölgesinde rahatlıkla uygulanır ve sarkmış deride toparlanma sağlar. Bunun yanısıra erkeklerde jinekomasti (meme büyümesi) hastalığının tedavisinde etkin yöntemlerden biridir. Ayrıca daha önce liposuction uygulanmış, düzgün ve yeterli miktarda yağ alınamamış alanlardada etkin bir şekilde problemleri çözmek için kullanılabilir. Koltukaltı terlemenin kalıcı tedavisinde de büyük bir etkinlik göstermektedir.

Lazer Lipoliz Nasıl Uygulanır ve İşlem Sonrası Süreç Nasıldır?

Genellikle lokal anestezi altında, geniş alanlarda ise sedasyon veya genel anestezi ile uygulanır. Uygulanacak alanda gizlenebilecek bir bölgede ciltte 1-2mm.lik bir ve ya iki delik açılır.

Kontrol panelinden uygulanacak bölgeye uygun enerji miktarı ayarlanır ve fiberoptik kanül açılan delikten cilt altı yağlı dokuya ilerletilir.

Lazer ile yağ hücreleri eritilir. Yine aynı delikten eriyen yağlar emilir. Delikler emilebilir ince bir tek dikişle kapatılır. Kısa süreli olarak baskılı pansuman yapılır. İşlem sonrası lokal anestezik ve serum 6-12 saat hafifçe sızar. Genellikle işlemden sonra ilk 6-8 saat ağrı beklenmez. Bu süreden sonra ağızdan alınan basit bir ağrı kesici ile geçen hafif bir ağrı başlayabilir. Hastalar genelde bir – bir buçuk gün içinde sosyal hayatlarına geri dönerler. Bu yöntemde hasta toleransının ve memnuniyetinin yüksek ve iyileşme sürecinin kısa olduğu rapor edilmiştir.

Lazer Lipoliz Uygulaması Ne Kadar Sürer?

Yüz ve gıdı bölgesi yaklaşık 45 dakika sürerken, daha büyük alanlar göbek basen gibi bir saat kadar sürebilir.

Etkileri Ne Zaman Ortaya Çıkar Kalıcı Mıdır?

Uygulama sonrası etkinin yarısı yaklaşık olarak görülür. Yapılan çalışmalarda aspirasyon uygulanan vakalarda 1-2 ay içinde nihai sonucun ortaya çıktığı bildirilmektedir . Etkiler kalıcıdır. Yapılan MR (Manyetik resorans ) görüntüleme ve “3D photograpy” ( 3 boyutlu fotoğraflama) yöntemleriyle hacimsel azalma bilimsel olarak gösterilmiştir.

Lazer Lipoliz Kimlere Yapılmaz?

Tüm tıbbi uygulamalar için geçerli olmak üzere, ciddi kalp problemleri olan, kanser, kontrolsüz diabet, kanama bozuklukları,cilt enfeksiyonları, psöriazis, bağışıklık sistemi hastalıkları olan ve ya hamilelerde hastayı takip ve tedavi eden hekimlerin görüşleri ve gerekli önlemler alınmadan yapılmamalıdır


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 2233 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler