Prostat Soğuk Hava SevmiyorLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-10 13:21:54
Görüntü Sayısı: 5360

Prostat Soğuk Hava Sevmiyor

​Yurt genelinde son yılların en sert kışı yaşanırken uzmanlar, soğuk havanın neden olduğu hastalıklara yönelik uyarılarını sürdürüyor.

Prostat Soğuk Hava Sevmiyor

Lokman Hekim Sincan Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Metin Taş, soğuk havanın, idrar yolları enfeksiyonu riskini artırdığı gibi büyümüş olan prostatın daha çok şişmesine de neden olabildiğini söyledi. Prostat büyümesinin, idrara sık çıkma, özellikle geceleri idrara kalkma, idrar yaptıktan sonra damlamanın sürmesi, zorlanarak ve ıkınarak idrar yapma, idrar akımının kesik kesik olması, ağrılı ve kanlı idrar yapma, yanma gibi belirtileri olduğunu ifade eden Op. Dr. Metin Taş şu bilgileri verdi:

"Prostat büyümesi, hormonal düzensizlikler ve ailevi yatkınlıkla ilişkilendirilebilse de nedeni tam olarak bilinemeyen bir erkek hastalığıdır. Genellikle 45-50 yaşından sonra büyüme eğilimi gösteren bu organda, büyümenin yanı sıra prostat iltihabı ve prostat kanseri de görülebilmektedir."

Prostat büyümesi teşhisi konmuş hastaların kışın kendilerine daha da dikkat etmek zorunda olduklarını belirten Metin Taş, "Kendilerini soğuktan mümkün olduğunca korumalı, ilaç tedavilerini aksatmamalı, baharatlı yiyeceklerden kaçınmalı ve yatmaya yakın sıvı tüketimini kontrol altında tutmalıdırlar" diye konuştu. Taş, kışın vücut direncini düşüren gribal enfeksiyon gibi hastalıklar ve bu hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçların da prostat büyümesi olanlarda zaten yetersiz olan idrar akım hızını daha da azalttığını da sözlerine ekledi.

Op. Dr. Metin TAŞ

14 Ocak 2015


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 5360 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler