Çocuklarda Uykuda İdrar KaçırmaLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-10 10:59:58
Görüntü Sayısı: 17789

Çocuklarda Uykuda İdrar Kaçırma

​Beş yaşın üzerindeki çocuklarda, uykuda altını ıslatma, Enürezis ya da Enürezis Nokturna olarak adlandırılır. 5 yaşından sonra yatak ıslatmaya devam etme oranı %15 civarında olup, bu oran daha sonraki her sene %15’lik bir azalma gösterir ve 15 yaşına gelmiş bir kişide %1-2’lere iner. Genelde erkek çocuklarda 2 kat daha fazla görülür.

Çocuklarda Uykuda İdrar Kaçırma

Genetik faktörler araştırılmış, anne-babanın birinde çocukluk döneminde gece ıslatması problemi yaşanmışsa 40%, her ikisinde bu sorun yaşandıysa 70% oranında görüldüğü tespit edilmiştir. Ayrıca anne ya da babadaki düzelme yaşı da çocuktaki düzelme yaşı ile paralellik gösterir. Yatak ıslatan çocuklar doktora başvurduklarında, öncelikle yatak ıslatma ile birlikte olabilecek idrar yolu enfeksiyonu ya da gündüz idrar şikayetleri veya kabızlık gibi sorunlar mutlaka araştırılmalıdır. Çocuğun işeme, dışkılama alışkanlıkları, sıvı alımı, uyku özellikleri, piskolojik durum, ve iyi bir muayene ile çoğunlukla tanı koyulur. Ayrıca, idrar tetkiki ve işeme testi de tanı koymak için oldukça faydalıdır.

Gece idrar kaçırmasının nedenleri arasında vazopressin denilen gece idrar üretimini engelleyen hormonunun yeterince salgılanamaması neticesinde idrar üretiminin mesanenin kapasitesini aşacak şekilde fazla olması, mesane kasının aşırı aktivitesi ve uykunun idrar hissi ile uyanmaya izin vermeyecek şekilde ağır olması yer alır. Ayrıca diyabet (şeker) ve enfeksiyonlar gibi bazı hastalıklara ikincil olarak eşlik edebilir.

Tedavi için çocuğun 5 yaş ve üzerinde olması ve kuru kalmak için istekli olması çok önemlidir. Aileye bu durumun her yıl %15 oranında kendiliğinden düzeleceği söylenmelidir. Özellikle önceden kuru olup, daha sonra tekrar yatak ıslatmaya başlayan çocuklarda, psikolojik faktörlerin (boşanma, yeni kardeş, okul sorunları vb) önemli rol oynayabileceği unutulmamalıdır.

Tedavisinde ilk basamak yaşam tarzının düzenlenmesidir. Gece yatmadan önce sıvı alımı ve beslenme alışkanlıklarının ayarlanması, kabızlığın engellenmesi, yatmadan idrar kesesinin boşaltılması ve yattıktan bir süre sonra çocuğun tekrar tuvalete kaldırılması gibi basit uygulamalar hastaların bir kısmında gece kuruluğunu sağlamaktadır. Tüm bu uygulamalar rağmen sorunu düzelmeyen çocuklarda, doktor kontrolünde ilaç (veya alarm) tedavisine başlanmalıdır.

Tıbbi tedavide birçok yöntem önerilmiş olmasına rağmen günümüzde genel olarak sadece desmopressin denilen gece idrar üretimini baskılayan ilaç ve ıslandığında çalıp uyandırarak çocuğun idrar hissine şartlanmasını sağlayan alarm sistemi kabul görmektedir.

14 Ocak 2015


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 17789 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler