Parkinson Cerrahisi Yüz Güldürücü Sonuçlar VeriyorLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-10 09:41:38
Görüntü Sayısı: 4496

Parkinson Cerrahisi Yüz Güldürücü Sonuçlar Veriyor

Parkinson hastalığına ilişkin bilgi veren Doktor Seçkin, hastalığın diğer belirtilerinin öne eğik durma, yürürken kolunu sallamama ve hareketlerde yavaşlama olduğunu aktardı. Seçkin, “Hasta günlük işlerini yaparken zorlanır. Yemek yerken, bir tarafa dönerken yavaşlama söz konusudur ve bunlar güçlükle yapılır. Hastada kas sertliği mevcuttur. Hastalar küçük harflerle ve okunaksız yazarlar. Sesleri kısıktır ve yutma zorluğu gelişebilir.” dedi.

Parkinson Cerrahisi Yüz Güldürücü Sonuçlar Veriyor

Doktor Seçkin, hastanın ilaç tedavisine yanıt vermemesi veya ilaçların hastada yan etki yapmaya başlaması durumunda cerrahi tedavinin devreye girebileceğine dikkati çekti. Seçkin, “Cerrahi tedavi için uygun olduğu düşünülerek sevk edilen hastalar Nöroloji ve Psikiyatri uzmanları ile beraber değerlendirilir. Hastanın ameliyat öncesi hastalık durumu çeşitli ölçeklerle puanlanır ve video çekimleri ile kayıt altına alınır.” ifadelerini kullandı.

CERRAHİ MÜDAHALE

Parkinson hastalığında cerrahi için genelde tanısı kesinleşmiş 65 yaştan genç, hastalık yaşı 5 - 7 yıl arası olan ve belirgin engelleyici psikiyatrik sorunu olmayan hastaların seçildiğini söyleyen Seçkin, şöyle devam etti:

“Cerrahi işlemden önce ayrıntılı beyin manyetik rezonans görüntülemesi yapılır. Cerrahi sabahı hastanın başına özel bir çerçeve yerleştirilir ve bu çerçeve ile beyin tomografi görüntüleri alınır. Ardından bu görüntüler daha önce alınmış olan beyin görüntüleri ile bilgisayarda birleştirilir. Birleştirilen görüntüler üstünde beyin içinde hedef nokta olarak saptanan noktaların üç boyutlu uzaysal koordinatları elde edilir. Ameliyathanede hasta uyanık iken lokal anestezi eşliğinde beyin içindeki hedef noktalar özel elektrotlar yardımı ile saptanır ve ardından kalıcı elektrotlar yerleştirilir. Ameliyatın son kısmında hasta genel anestezi altında uyutulur ve göğüs bölgesinde cilt altına ileri teknoloji ürünü olan bir pil yerleştirilerek beyin içine yerleştirilmiş olan elektrotlara bağlanır. Toplam işlem süresi 5-6 saattir.”

SONUÇLAR YÜZ GÜLDÜRÜYOR

Lokman Hekim Hastaneleri Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Hakan Seçkin, cerrahi müdahaleyle oldukça başarılı sonuçlar alındığının altını çizerek, şunları kaydetti:

“Özellikle hastaları ileri derecede muzdarip eden titreme, kasılma, hareketlerde yavaşlama, istemsiz hareketler gibi bulgular önemli ölçüde kontrol altına alınmaktadır. İlerleyen dönemde hastanın muayene bulguları ile uyumlu olarak uygulanan elektrik akımının şiddeti ve düzeni uzaktan kumanda ile değiştirilebildiği için ikincil ameliyatlara da gerek duyulmuyor.

Parkinson cerrahisi Türkiye’de şu anda 10 civarında merkezde yapılabiliyor Bu uygulamalar için uzun bir eğitim süreci gerekiyor. Uygulamanın görüntüleme, nöroloji, psikiyatri, elektrofizyolojik incelemeleri de içeren karmaşık ve pahalı bir teknik altyapı gereksinimi var. Hastanemiz bu açıdan tam donanımlı bir merkez olarak hizmet vermektedir.


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 4496 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler