Diz AğrısıLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-10 09:02:14
Görüntü Sayısı: 6256

Diz Ağrısı

Diz Ağrısı

Herhangi bir zorlama, travma olmadan dizde şişlik ile gelen hastada öncelikle enfeksiyon bulgularına bakılır. Vücut ısısında genel artış, her iki dizde ısı farklılığı, dolgunluk hissi muayenede bizi kuşkulandırır. Bu durumda, kan değerlerine bakılır. Eklem içine bir enjektör yardımıyla girilerek steril eklem sıvısı alınır. Böylece diz de rahatlar. Alınan örneğin rengi bize tecrübemiz yardımıyla öncül bir fikir verir. Sonrasında bu örnek mikroskopta incelenir ve besi yerine ekim yapılır. Eğer enfeksiyon varsa hangi mikrop bulunduğunu ve hangi antibiyotiğe hassas olduğunu anlayabiliriz. Sadece diz sıvısının görünümüne bakıp, septik artrit tanısı koyabilmek tüm ortopedistlerin acil görevlerinden biridir. Septik artrit tanısını koyduğumuz hastayı acil olarak ameliyata almamız hastanın dizinin geleceği için çok önemlidir.

Bazı durumlarda bu şişlikler enfeksiyon nedeniyle olmayabilir. Bu durumla ‘romatizmal hastalıklar’ adını verdiğimiz hastalık grubunu Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanımızla birlikte araştırırız. Gerekli tedaviye birlikte karar veririz.

Dizde ağrı sorunu olan bu hastalıklar nasıl tedavi edilir

Diz eklemini ilgilendiren hastalıklarda tedavi 3 ana şekilde yapılır:

1- Cerrahi dışı tedaviler: Bunlara örnek olarak, soğuk uygulama, dizlik, bandaj kullanımı, istirahat, buz tatbiki, koltuk değeneği kullanılarak diz ağrısı olan tarafa yük vermeme ya da az yük verme, eksersiz, her türlü lokal ya da sistemik ilaç tedavisi ve fizik tedavi yöntemleri verilebilir.

2- Artroskopik cerrahi ile tedavi

3- Açık cerrahi ile tedavi.

Op. Dr. Hamdi ÖZKAN

30 Mayıs 2014


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 6256 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler