Kırık ve ÇıkıklarLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-10 07:30:50
Görüntü Sayısı: 4006

Kırık ve Çıkıklar

Kemikteki kırılma etki eden kuvvetlerin derecesine ve kemiğin şoku abzorbe edebilme yeteneğine göre ufak bir çatlaktan (Fissür), bir veya birçok kemiğin kırılmasına; hatta komşu eklemlerde çıkık eşlik etmesine (Kırıklı-çıkık) kadar değişiklik gösterebilir. Kırığı oluşturan kuvvet sadece kemiği kırmayıp, beraberinde kemiğin etrafındaki deri, kaslar, tendonlar , ligamentler, damarlar, sinirler ve komşuluğundaki organları da yaralayabilir.

Kırık ve Çıkıklar

Çocuk Kalça Çıkıkları

Doğuştan kalça çıkığı, çocuklarda sık görülen, erken anlaşılıp tedavi edilmediğinde kalıcı sakatlıklara yol açabilen bir sağlık sorunudur. Doğuştan kalça çıkığı (DKÇ); gelişimsel kalça yetersizliği, gelişimsel kalça çıkığı, doğumsal kalça çıkığı gibi farklı adlandırmalarla da anılmaktadır.

Erişkin Kalça Çıkıkları

Kalça çıkıklığı konusunda yeni cerrahi yöntem ile erişkinlerde eklem bozulmuşsa yapılacak tek şey kalça eklem implantı ameliyatıdır. Erişkinlerde kalça çıkığı, çıkık kalçada 6-7 cm ye kadar bacak kısalıklarına neden olmaktadır. Eğer çıkık çift taraflı ise bu miktar boy kısalığı anlamına gelir. Hasta topallayarak yürür. Zamanında tedavi edilmez ise kalçada, belde ve dizlerde ağrı ve kireçleme kaçınılmazdır


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 4006 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler