Çocuklarda 'Anemi'ye Dikkat!Lokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-09 13:42:02
Görüntü Sayısı: 4868

Çocuklarda 'Anemi'ye Dikkat!

Sabahları uyanamayan, derslerde uykulu uykulu duran, isteksiz, dikkatini toplayamayan, derse odaklanamayan, algılamada güçlük çeken, öğrenme zorluğu yaşayan, hafızası zayıf, iştahsız, gün boyu halsizlik çeken, sürekli yorgun olduğunu söyleyen çocuklar anemi hastası olabilir. Kansızlık; çocukların ders başarısını, dolayısıyla geleceğini ve sağlığını etkileyen, sık rastlanılır bir hastalıktır.

Çocuklarda 'Anemi'ye Dikkat!

Anemi Türkiye'de sık görülür. Başlıca sebepleri; çocukluk ve ergenlik çağında gebelik ve yetersiz beslenme, yetersiz kırmızı et tüketimi, ergenlikte bilinçsizce kullanılan idrar sökücü ve bağırsak sökücü, ticari zayıflama çayları, sık sık ağrı kesici ve kan sulandırıcı ilaç kullanımı, günde 1 kilodan fazla süt, yoğurt gibi kalsiyum kaynağı tüketmek, kontrol edilemeyen çay, kahve veya kola tüketimi,tekrarlayan dişeti-burun kanaması,düzensiz ve sık adet kanamaları, kronik ishal gibi çeşitli bağırsak ve sindirim sistemi bozuklukları.

Eğitim öğretimin hayatın vazgeçilmez bir parçası olduğu bu çağımızda, anne ve babaların bu belirtileri taşıyan çocukları farkedip uygun bir sağlık merkezine götürmesi gerekir. Kansızlık tespit eden doktorun tedavi ve önerilerini mümkün olduğu sürece uygulamalı.Ayrıca kansızlığı hem tedavi edip hem de önleyen besinler vardır. Kansızlığın tedavisinde kullanılan ilaç tedavisinden sonra, kansızlığı önleyip tedavi eden bu besinler, düzenli olarak tüketilmeye yine başlanılmazsa; hastalığın tekrarlaması riski doğar. Çünkü kansızlık, çoğu kez yetersiz ve hatalı beslenmeye bağlı olarak ortaya çıkar.
Hastalığın ileri safhalarında anemideki tüm belirtilere ek olarak çocukların, kağıt, çiçek toprağı, kireç, toprak ya da kil yeme isteği ortaya çıkar. Pika denen bu belirtiye eşlik eden; fiziksel bir aktivite esnasında çarpıntı, nefes almada güçlük, çabuk yorulma, ağız kenarında yara, deri, dil ve tırnak yapısında bozulmalar, çatlaklar, bağışıklık sisteminde zayıflık ortaya çıkabilir. Eğer bu belirtiler varsa anne babalar uyanık olmalı, hemen en yakın sağlık merkezine başvurmalı hızla ilgili tahlilleri yaptırıp tedavi sürecini başlatmalıdır.
Besinlerden karaciğer, kırmızı et, dalak ve yumurtanın sarısında hayvansal kaynaklı demir bulunur ve bunların içindeki demir hemen kana geçebilir ve yararlılık gösterebilir. Yeşil sebze, kuru üzüm, pekmez, kuru baklagiller fındık, fıstık bitkisel demir içerir ve bu bitkisel demir kaynaklarının mutlaka, C vitamini kaynağı dediğimiz limon, taze mevsim meyveleri gibi besinlerle arka arkaya alınması demirin kana geçiş oranını artırır.
Demir kaynağı olan bu besinleri çocuğunuza; süt, yoğurt, ayran, cacık, peynir gibi kalsiyum kaynakları ile yakın zamanda verilmemeli. Bunlar demirin kana geçişini engeller. İlaç ile kalsiyum kaynaklarını ayrı saatte alınması gerekir.
Anemi ile mücadele için yemek alışkanlıklarının da değiştirilmesi gerekir. Mesela kıymalı pişirilen ıspanak ve pazıya yoğurt yerine yumurta ilave edilmeli, brokoliye limon sıkılmalı. Yeşillikler sirkeli suda bekletilip salata yapılır ve içine limon ilave edilir. Kurubaklagiller de bu şekilde salatayla veya etle tüketilmeli. Pekmez ve üzüm ise demir kaynağı olmasına rağmen, tatlı isteğini uyandırdığından çok sık tercih edilmemelidir. Bu besinlerle birlikte kola, kahve tüketilmesi tedaviyi engeller. Aneminin nedenlerine karşı hep dikkatli olunmalıdır.

25 Aralık 2013


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 4868 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler