Çocukların Yüzde 90’ında “Orta Kulak İltihabı” GörülüyorLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-09 13:37:15
Görüntü Sayısı: 18245

Çocukların Yüzde 90’ında “Orta Kulak İltihabı” Görülüyor

Özellikle küçük yaşta çocuğu olan aileler için orta kulak iltihabı ne yazık ki çok tanıdıktır. Küçük çocukları en sık doktora getiren enfeksiyon sebeplerinden biri orta kulak iltihabıdır. Ani ağlamalar, şiddetli kulak ağrısıyla aileyi de çocuğu da üzen bir tablodur.

Çocukların Yüzde 90’ında “Orta Kulak İltihabı” Görülüyor

Orta kulak, kulak zarının hemen arkasında bulunan havayla dolu bir boşluktur. Kulak zarı titreştiğinde, orta kulaktaki küçük kemikçiklerde titreşirler ve sesin iç kulağa, buradan da sinirler yoluyla işitme merkezine iletilmesini sağlar.

Orta kulak iltihabı çocuklarda en sık görülen bakteriyel enfeksiyondur. Yüzde 85-90 oranında çocukluk çağında rastlanan bir hastalıktır. Akut ve kronik olmak üzere orta kulak iltihapları ikiye ayrılır. Bazı alerjik maddeler orta kulak iltihabı yapılabileceği gibi, asıl neden bakteri ve virüslerdir. Östaki kanalları (orta kulak ile geniz arasında bir kanal) orta kulağa hava geçişini sağlar ve böylece hava basıncı dengelenir. Erişkinlere göre östaki kanalı çocuklarda daha kısa ve yatay olduğu için burun ve boğazda bulunan mikroplar kolayca orta kulağa ilerleyebilir. Östaki hastalığına baskıya neden olan geniz eti orta kulağın havalandırmasını bozup mikropların çoğalması için bir zemin hazırlar. Orta kulakta hava yerine iltihabik sıvı birikir ve orta kulakta basınç artışı olur. Yatay pozisyonda biberon ile bebeklerin beslenmesi de orta kulakta iltihaplarına neden olur. Yapılan araştırmalarda oturarak beslenen bebeklerin, orta kulak iltihabına daha az yakalandığı görülmüştür. Bu hastalı doğrudan bulaşmaz. Genelde orta kulak iltihabı, soğuk algınlıklar sonrası meydana gelir.

Orta kulak iltihabının belirtileri, büyük çocuklarda kulakta dolgunluk hissi, ateş, ağrı ve işitme azlığı şikâyetlerini ifade ederler. Bebeklerde ise ek olarak huzursuzluk, uyku bozukluğu veya iştahsızlık ile birlikte ağlama belirtileri görülür. Şiddetli iltihaplarda kulak zarında delinme meydana gelebilir. Bu delikten iltihap aktığı için bası azalır ve hemen ağrı azalır. Bu belirtiler burun akıntısı, burun tıkanıklığı ve öksürük ile birlikte eşlik edebilir.

İLK MUAYENEDE TANI KONULUYOR

Yapılan ilk muayene de tanı koymak mümkün olur. Tanıyı desteklemek amaçlı akıntıdan kültür alınır. Odyolojik testler ve görüntü testleri yapılabilir. Orta kulak iltihaplarının süresi değişken olabilir. Hiçbir tedavi olmaksızın 2 gün içerisinde düzelme olabilir. Bazen de kullandığı ilaçlara rağmen tedavi uzun sürebilir.

Hastalığı önleyebilmek için çocuk konuşulanları tekrarlatıyor ise televizyonu veya radyonu sesini çok açıyor ise çocukta orta kulak iltihabı olabilir. Bu yüzden anne ve babalar dikkat etmeleri gerekir. Bu durum ihmal edilir ise hem çocukların öğretmeni duymadıkları için eğitimlerin de aksama olur hem de orta kulak iltihabı kronikleşir ve kalıcı işitme kaybına yol açabilir. Çocuklar beslenme sırasındaki oturur pozisyonda olması gerekir. Kulakta akıntı var ise banyoda sudan korunmalı ve kesinlikle yüzmemeli. Ateş düşürücü ve ağrı kesici doktora gidene kadar kullanılabilir.

Orta kulak iltihabı genellikle uygun antibiyotikler ile tedavi edilir. Alerjik bir durum gözlenir ise antihistaminik ilaç kullanılır. Soğuk algınlığı eşlik ediyor ise soğuk algınlığı için ilaçlar ve burun spreyi verilir. Ancak bazı durumlarda tedaviye cevap vermeyen ve orta kulakta sıvı birikirse ventilasyon tüpü dediğimiz orta kulağı havalandıran bir tüp kulak zarına yerleştirilir. Böylece orta kulaktaki sıvının akmasını sağlar. Bu tüp 6 ile 12 ay içerisinde kulak zarına hiçbir hasar bırakmadan kendiliğinden düşer. Yalnız banyoda hastanın kulakları sudan korumak gerekir. Çocukta geniz eti var ise geniz etinin alınması sağlık açısından doğru olur. Geniz eti olan çocuklarda orta kulak iltihabı sık tekrarlanır. Asıl sorun ortadan kalkmadığından dolayı kulaklara tüp bile takılırsa büyük olasılıkla iltihap tekrarlanır.

27 Mart 201


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 18245 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler