Çağın Hastalığı AlzheimerLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-09 10:57:40
Görüntü Sayısı: 4315

Çağın Hastalığı Alzheimer

​Alzheimer, yavaş başlayıp sinsice ilerleyen bir hastalık türüdür. Hastalığı tamamen durduran veya geri döndüren bir tedavi bulunmamakla birlikte erken tedavi ile hastalığın ilerleme hızında yavaşlama sağlanabilmektedir. Çağımızın hastalığı alzheimeri bilmek artık daha kıymetli.

Çağın Hastalığı Alzheimer

Alzheimer, en az iki kişilik bir hastalık olup bu hastalığa yakalananlar kadar hasta yakınları üzerinde de büyük bir yüktür. Hasta yakınlarının çoğu işini bırakıyor. Duygusal sorunlar yaşanıyor. Hasta yakınlarının çoğunluğunda davranış problemleri gözleniyor. Başlangıçta bir hasta ileride iki hasta olabiliyor. Dünya ve ülkemiz giderek yaşlanıyor. Son 100 yılda insanoğlunun yeryüzünde kalma süresi yüzde 62 oranında uzadı. Türkiye, 2050 yılında 65 yaş üstü nüfusun normal nüfusa oranla daha kalabalık olması beklenen Çin, Hindistan ve Meksika'dan sonda 4 ülkeden biridir. Yaşlılar artık evlerinde ve yalnız yaşıyorlar. Sosyal aktivitelerin azalması yaşlanmayı hızlandırıyor.

KESİN TEDAVİSİ YOK

Alzheimer hastalığı çok ileri yaşlarda, aile öyküsü olanlarda, düşük eğitimlilerde, kafa travması geçirenlerde daha sık
görülüyor. Alzheimer hastalığını tamamıyla durduran veya geri döndüren kesin bir tedavi henüz yok; ancak günümüzde klinik belirtileri ve günlük yaşam aktivitelerini mümkün olduğunca düzeltmeye yönelik ilaçlar kullanılıyor. Hastalık erken teşhis edilip tedaviye başlandığında ilerleme hızında yavaşlama sağlanabiliyor.

HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

Konuşma, yargılama, anlama ve dikkati toplama günlük fonksiyonlarını da etkileyecek şekilde ilerliyorsa, davranış bozukluğu varsa, günlük işlerini yapmakta zorlanıyorsa (yemek yapma, tek başına seyahat etme, araba kullanma, alışveriş), hafıza sorunu ve yetilerdeki kayıp günlük yaşamı sürdürmeyi engelliyor ve ciddi sorun yaratır hale gelmişse alzheimer şüphesi artmış demektir. Unutkanlık süreklilik kazanmış ve zaman içinde ağırlaşıyorsa mutlaka bir nöroloji uzmanına görünmelisiniz.

Uzm. Dr. Ali YAKUT

29 Mart 201


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 4315 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler