Genç Kız Ayağı Sendromu Geceleri Zehir EdiyorLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-09 10:49:09
Görüntü Sayısı: 5844

Genç Kız Ayağı Sendromu Geceleri Zehir Ediyor

Ünlü televizyoncu Mehmet Ali Erbil’in yakalandığı “genç kız ayağı sendromu” hastalığı, insanlara geceleri zehir ediyor. Hastalık daha çok uykuda ya da istirahatte ortaya çıkıyor. Bacaklarda huzursuzluk, hareket ettirme ihtiyacı, uyuşma ve karıncalanma gibi hisler oluşuyor.

Genç Kız Ayağı Sendromu Geceleri Zehir Ediyor

Lokman Hekim Hastaneleri Nöroloji uzmanı Dr. Umut Teker, hastaların bacaklarındaki bu ağrıyı, "bacaklarım kıpraşıyor", "gıdıklanıyor", "yanıyor", "karıncalar geziyor" gibi cümlelerle anlatmaya çalıştığını söyledi. Teker, huzursuz bacak sendromu olarak da tanımlanan hastalığın, yaygın olmasına rağmen pek bilinmediğini aktardı. Doktor Teker, hastalığın yaşam kalitesini düşürdüğünü belirtti. Teker, şunları söyledi:

“Hastalar, akşamları televizyon seyredemezler, misafirliğe gidemezler ve en önemlisi yattığında bacaklarındaki huzursuzluk hissinin harekete zorlaması nedeniyle uykuya dalamazlar, yataklarından kalkıp dolaşmak isterler. Aynı his, gece yarısı uyanmalara ve uykuya dalma zorluğuna da yol açabilir. Bu hastalar uzun süreli istirahatten ve yolculuktan çok rahatsızlık duyarlar. Rahatsızlık, daha çok bacakları etkilemekle birlikte, nadiren kollarda da görülebiliyor. Tedavi ediliyor ama nedensiz bir şekilde yeniden ortaya çıkabiliyor.”

KADINLARDA DAHA FAZLA GÖRÜLÜYOR

Genç kız ayağı sendromunun kadınlarda daha fazla görüldüğünü aktaran Lokman Hekim doktoru Teker, sendroma karşı alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

• Alkol ve tütün kullanımından uzak durun.

• Düzenli egzersiz yapın.

• Masaj ve ılık banyo şikâyetlerinizi azaltabilir.

• Uyuduğunuz ortamın sessiz, yatağınızın rahat olmasına özen gösterin.

• Kahve, çikolata ve kola gibi kafein içeren gıdaların tüketimini azaltın.

Uzm. Dr. Umut TEKER

30 Mart 2015


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 5844 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler