Baş Dönmesi (Vertigo) Hastalık Değil BelirtidirLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-09 08:51:28
Görüntü Sayısı: 4778

Baş Dönmesi (Vertigo) Hastalık Değil Belirtidir

​Vertigonun (baş dönmesi) belki de çok önemli bir hastalığın belirtisi olacağının gözden kaçırılıp tek başına bir hastalık gibi görülmeye başlanması, zaman içinde hasta adına ciddi sonuçlara yol açabiliyor. Oysaki vertigo hastalık değil, bir hastalığın belirtisi olabiliyor.

Baş Dönmesi (Vertigo) Hastalık Değil Belirtidir


Baş dönmesinin, nöroloji polikliniklerinde, baş ağrısından sonra en sık karşılaşılan yakınma olduğu belirtilirken, yakınmaların pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabileceği görülüyor. İnsan dengesinin beyin, beyincik, göz, içkulak, omurilik, sinirler, kalp gibi sistem ya da organların sağlıklı çalışmasıyla sağlanmasından dolayı, bu sistem ya da organlardan birinde veya birkaçında oluşacak bozuklukların, baş dönmesi, dengesizlik gibi belirtilerle kendini gösterebileceği belirtiliyor.

MS’E DİKKAT

Baş dönmesinin en sık karşılaşılan sebeplerinden biri, içkulakta dengeyi sağlayan yarım daire kanallarının iyi çalışmaması. Bu kanallar içinde yer alan ve mikroskobik taş olarak adlandırdığımız yapılar, yerlerinden oynayarak bu kanalları tıkayabiliyor ve şiddetli baş dönmesi, bulantı, kusma, dengesizlik gibi yakınmalara sebep olabiliyor.

Yine bu kanalları dolduran sıvının artması, kanallarda şişmeye neden olarak; baş dönmesi, işitmede azalma, bulantı, kusma, kulakta çınlama gibi belirtilerle kendini gösteren 'meniere hastalığı'na yol açabiliyor. Bazen de nezle, grip gibi bir hastalık sonrasında denge sinirimiz etkilenip benzer yakınmalarla kendini gösterebiliyor.

Beynin arka alt tarafında yer alan beyincik ve beynin altında yer alıp omurilikle devam eden beyin sapı denilen yapılar da dengeyi sağlayan ana merkezleri oluşturuyor. Bu yapılarda oluşacak bir kanama, damar tıkanıklığı veya "Multipl Skleroz (MS)" olarak adlandırılan ve sinir kılıflarının harabiyeti ile kendini gösteren durumlar da baş dönmesi, bulantı, kusma ve dengesizlikle kendini gösterebiliyor.

Uzm. Dr. Ali YAKUT

19 Şubat 2014


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 4778 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler