Mikroplu Havuz ve Deniz Suyuna Dikkat!Lokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-09 08:17:44
Görüntü Sayısı: 8797

Mikroplu Havuz ve Deniz Suyuna Dikkat!

​Havaların ısınmasıyla havuz mevsimi de açıldı. Klorlama yapılmış dahi olsa havuz kaynaklı mikroorganizmalar bazı enfeksiyon hastalıklarına yol açabilir. Kirli havuz suları göz, kulak, sindirim, solunum ve ürogenital hastalıklara neden olabilir.

Mikroplu Havuz ve Deniz Suyuna Dikkat!

Erişkinlerle birlikte çocuklarında faydalandığı havuzlar tüm kullananların sağlığını yakından ilgilendiriyor. Yaz aylarında havuz ve deniz kaynaklı bazı enfeksiyonların görülme olasılığı çok daha yüksek.

Havuz suyunu temizlemek için kullanılan klorun özellikle çocuklarda gözlerde tahriş, kızarma ve yanma şeklinde şikayetlere neden olabilir ayrıca enfeksiyon gelişmesini kolaylaştırdığı için lensle havuza girilmemesine özen gösterilmelidir.

En temiz havuzlarda bile enfeksiyon riski bulunabilir, kulakları bu risklerden korumak için vazelinli veya gliserinle yağlanmış pamuk tıkaçlar kullanılmalıdır.Havuz kaynaklı enfeksiyonları şöyle sıralayabiliriz;

Göz: Havuza bağlı genellikle iki tür göz rahatsızlığı ile karşılaşılmaktadır. Bunlardan ilki konjunktivit denilen mikroorganizmalardan kaynaklanan durumdur. Konjonktuvitte, gözde yanma, batma, sulanma, çapaklanma, göz kapaklarında şişme gibi belirtiler görülebilir. Bu belirtiler görüldüğünde mutlaka bir hekime başvurulması gerekmektedir. İkinci durum ise klora karşı hassasiyettir. Havuz suyunu temizlemek için kullanılan klor özellikle çocuklarda gözlerde tahrişe sebep olarak kızarma, yanma şeklinde şikayetlere neden olabilmektedir. Havuz gözlüğü kullanılması bu durumdan korunmak için gereklidir.

Lens kullananlarda enfeksiyon gelişmesini kolaylaştırdığı için lensle havuza girmeleri önerilmemektedir.

Kulak: En sık görülen problem dış kulak yolu enfeksiyonlarıdır.

Kulak ağrısı, dış kulak yolunda şişme, kulak akıntısı, tıkanma ve duyma sıkıntısı görülebilir. Şiddetli ağrıya neden olabilir. Ayrıca kulaklarına tüp takılan çocukların kesinlikle havuza girmemeleri gerekir. En temiz havuzlarda bile enfeksiyon riski bulunmaktadır. Bu risklerden korunabilmek için vazelinli veya gliserinle yağlanmış pamuk tıkaçlar kullanılabilir.

Ürogenital sistem: Bu konuda en sık idrar yolu enfeksiyonu (üretrit, sistit gibi) ve vajinal mantar enfeksiyonu karşımıza çıkmaktadır.

Bu durumun sıklıkla suyun kendisinden değil, sudan çıkıldığında ıslak mayo ile uzun süre durmaktan kaynaklanmaktadır. Fakat havuz suyundaki klorun bu bölgedeki koruyucu bazı bakterileri öldürmesinin de enfeksiyona zemin hazırlayıcı bir durum oluşturduğunu unutmamak gerekir.

Sindirim Sistemi: E.coli, Şigella, Criptosporidyum, Giardia, Hepatit A virusu gibi dışkı yolu ile bulaşabilecek mikroplar havuz suyunun yutulması sonucu ishale yol açabilirler. Klorlama bu hastalıkları kısmen engelleyebilse de klorun etkili olabilmesi için zamana ihtiyacın olması riskin devam etmesine sebep olur. Koruyucu önlem olarak ishal olanların havuza girmemesi, tuvalet eğitimi almamış çocukların havuza girmemesi, havuz suyunun ağza alınmaması ve yutulmaması gerekmektedir. Deniz suyunda enfeksiyon tehlikesi yok denecek kadar az olmakla birlikte kanalizasyonun döküldüğü kirli kesimlerde denize girilmemesi en doğru olanıdır.

Solunum Sistemi: Havuz suyundaki klorun irritan etkisinden dolayı burun tıkanıklığı ve allerjisi belirtileri görülebilir. Ayrıca sinüzit ve nezle iken havuza girilmemelidir.

İŞTE ALINMASI GEREKEN TEDBİRLER

 • Girilecek havuzda aramamız gereken özellikler ile havuza girerken dikkat edilmesi gereken genel bazı kuralları şöyle sıralayabiliriz:
 • Temiz bir havuzda suyun dibinin net bir şekilde görülmesi gerekir. Yosunlu, kaygan ve yapışkan yerler olmamalıdır.
 • Suyun sıcaklığı 27ºC yi geçmemeli, havanın sıcaklığı ile suyun sıcaklığı arasında fazla fark olmamalıdır.
 • Havuz suyunun litresinde 40'tan fazla koli basili bulunmamalı ve zaman zaman bakteriyolojik analizler yapılmalıdır.
 • İdeal serbest klor seviyesi 0,6-1.5 mg/lt , pH değeri 7.2 ile 7.6 arasında olmalıdır.
 • Aktif cilt mantarı, göz ve kulak enfeksiyonu olan kişiler iyileşmenin gecikmemesi, diğer kişiler için risk oluşturmaması için havuza girmemelidir.
 • Havuz ve deniz suyu yutulmamalıdır.
 • Havuza girerken kesinlikle duş alınmalıdır, ayaklar antiseptik solüsyondan geçirilmelidir.
 • Ciltte sıyrık ve kesik alanları varsa, yüzme sonrasında temiz su ve sabunla yıkanmalıdır.
 • Kullanım kapasitesinden fazla kişinin faydalandığı havuzlarda enfeksiyon riski artar.
 • Bu sebeple çok kalabalık, su devri yeterli olmayan, yeterince klorlanmayan havuzlardan uzak durulmalıdır.
 • Gelişebilecek ishal, solunum sistemi, cilt, kulak ve göz enfeksiyonlarının tedavileri konunun ilgili uzmanlarına danışılarak yapılmalıdır.

Uzm. Dr. Safiye GÖÇE


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 8797 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler