Endoskopik Kulak Ameliyatları (Minimal invaziv trans - kanal yaklaşımı)Lokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-06 12:53:06
Görüntü Sayısı: 6188

Endoskopik Kulak Ameliyatları (Minimal invaziv trans - kanal yaklaşımı)

Endoskop birçok çeşitli ameliyatları gerçekleştirmek için kullanılmaktadır. İnsan gövdesinin iç bölümündeki çalışmalarda endoskoplar çok yararlıdır. Gün geçtikçe dokuya uyum sağlayan yeni minimal invasiv cerrahi yöntemler tercih edilmektedir. Bu yöntem hem zaman kaybı hem de maliyet açısından avantaj sağlamaktadır aynı zamanda yara yeri dikişi ve pansumları ile uğraşmak, istirahat süresi gibi durumları da ortandan kaldırmaktadır.

Endoskopik Kulak Ameliyatları (Minimal invaziv trans - kanal yaklaşımı)

Kulak ameliyatı, kulakta herhangi bir hastalığı veya işitmeyi tedavi etmek üzere gerçekleştirilir. Kulağa tüp uygulaması, Kulak zarı perforasyonu tamiri, Kronik orta kulak enfeksiyonu, kulakta kitle eksizyonu, işitme kayıpların düzeltilmesi, orta kulaktaki kemikçik arasında kopukluk tamiri, kulağa protez yerleştirilmesi, gibi kulak ameliyatları lokal ya da genel anestezi altında yapılmaktadır.

Miringoplasti ameliyatı, kulak zardaki perforasyonun tamiri anlamına gelir. Timpanoplasti ameliyatı orta kulakta enfeksiyonun temizlenmesi, orta kulakta kemikçiklerin bulunduğu hasarın tamiri ve ayni zamanda varsa kulak zarında perforasyon tamiri anlamaına gelir.

Miringoplasti bir greft materyali kullanılarak delinmiş olan kulak zarı tamiri için kullanılan bir işlemdir. Rutin olarak miringoplasti mikroskop altında yapılır. Son zamanlarda burun ameliyatları için kullanılan nazal endoskop, kulak ameliyatları için de kullanmaya başlandı. Böylece mikroskopla görmekte zorlandığımız bölgeleri çok kolay ve rahatçe görmek mümkün oldu. Önceden mikroskopa bu bölgeleri görebilmek için bazı kemiklerin turlanıp kaldırılması gerekiyordu. Ya da turlamak sakıncalı olduğu durumlarda, bu bölgedeki iltihabın temizlemesi endoskopik olarak mümkün olabilir.

Endoskopik miringoplastisi, 0 derece sert bir endoskop kullanılarak gerçekleştirilir. Bu amaçla 4 mm nazal endoskopü kullanılır. Bu prosedür transkanal (dış kulak yolundan) gerçekleştirilir.

Prosedür:

Ameliyat öncesi hasta muayeneden sonra gerekli odyolojik incelem, radyolojik ve kan tetkikleri yapıldıktan sonra hastaya 1 saat ameliyat öncesinden premedikasyon (sakinleştirici) uyuşturucu madde içeren ağır kesici iğne intramusküler olarak yapılır.
Ameliyat lokal anestezi altında yapılır. Dış kulak yolu üç noktadan uyuşturulur, genelde 1/ 10.000 adrenalin enjeksiyonu ile karıştırılmış % 2 lidokain, infeltrasyon olarak cilt altına uygulanır. Özellikle dış kulak yolundaki şu kadranlarına; saat 1, 5 ve 9 noktalara, anulustan yaklaşık 3-5 mm uzaklıktan injekte edilir.

Perforasyon kenarları tazelenir (evivasyon) bu adımda perforasyon kenarları açılı bir pick ya da bir orak bıçak kullanılarak canlandırılır. Bu işlem kulak zarındaki mevcut perforasyonu biraz genişletir. Ancak perforasyonun kapanması için bu işlemin yapılması gereklidir. Tragal kartilaj veya perikondriyumundan bir greft hazırlanır.

Dış kulak yolun derisi ve kulak zarın arka yarısı elevatör ile dış kulak yolu kemiğinden kaldırlır. Bu işlemde kulak zarın yapıştığı yerden yani annulusten 3 mm uzaklıktan, kulak zarın paraleline saat 6 hizasında saat 12 hizasına kadar bir inzisyon yapılır ve tempanomeatal deri flebi (dış kulak yolu derisi) eleve edildir. Bazen flebin iyice öne ekarte edilmesi için dış kulak yoluna, kulak zarına dik saat 12 ve saat 6 hizalarına birer insizyon yapılır.
Malleus (çekiş kemiği) pik ya da orak bıçak ile timpan zardan ayrılır. Böylece flep serbest hale gelir. Orta kulaktaki kemikçikler kontrol edilir. İletimde sorun yoksa geft yerletirilir yerleştiilir, uygun bir büyüklükte, bir şekilde kurutulmuş greft dış kulak yolu flebin altından yerleştirilir. Perforasyonu tam kapatacak şekilde yerleştirilir ve spngostan tampon ile desteklenir. Bu şekilde greftin kaymasını engeller. Kulak zarı yatırılır ve dış kulak yolu deriside yerine iade edilip üzerinde spongostan desteği yapılır ve ameliyata son verilir. Hasta ayni gün taburcu edilir.

Endoskopik Kulak Ameliyatları (Minimal invaziv trans - kanal yaklaşımı)


1. Mikroskop ile elde edilemayan görüntü kalitesi ve çözünürlük mükemmel.

2. Mikroskpla görülmesi çok zor olan orta kulağın alt ön kadranı (anteroinferiyor recess) endoskopla görüntülemsi mikroskpe göre kolay:

3. Cerrahi alanını büyütmek üzere sadece endoskopu cerrahi alanına yanaştırmk yeterli olacaktır..

4. Minimum çaba ile orta kulak boşluğunun girintileri ve köşeleri görselleştirmek için kullanılabilmektedir. Sinüs timpani gibi dar köşeli alanların mikroskop altında görselleştirmek zor alanları kolayca bir endoskop kullanılarak incelemek mümkün olacaktır..

5. Endoskpik yöntem gereksiz işitsel kayıptan, kesi ve dikişten kaçınarak transkanal yoldan yapılabilen bir müdahaledir.

Dezavantajları:

Cerrah açısından manüpülasyon yanı hareket kısıtlığı, çünkü eller serbest değil. Bir el endoskopu dengelemek için kullanılır ve diğer tek el ile de cerrahi işlem uygulanır. Mikroskpik kulak amliyatında böyle bir kısıtlama yoktur. Her iki el serbet olduğu için cerrahi işlem daha kolaydır. Mikroskopla yapılan yöntemle karşılatırldığında endoskopik kulak ameliyatlarının öğrenilmesi daha zordur.
Bilimsel olarak endoskop yöntiyle yapılan kulak ameliyatı, mikroskobik yöntemle yapılan ameliyat ile karşılaştırıldığında başarı oranları arasında fazla bir fark bulunamamaktadir.

Op. Dr. Abdullah AHMED 10.11.2016


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 6188 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler