CİLDİNİZE KIŞ BAKIMI YAPINLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-06 12:43:39
Görüntü Sayısı: 5577

CİLDİNİZE KIŞ BAKIMI YAPIN

​ Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte şiddetli rüzgar ve havanın soğuması, ciltte kurumalara neden olur. Soğuk hava şartlarında vücudumuzun tepkisel mekanizması, ısı kaybını önlemek için deri yüzeyindeki kan damarlarının çapını daraltır, böylece vücut yüzeyinde kan dolaşımı azalır, ter ve yağ bezleri de şartlara uyarak daha az çalışır.

CİLDİNİZE KIŞ BAKIMI YAPIN

Havadaki nem oranının azalması ve soğuk iklim şartlarından dolayı, özellikle ileri yaşlarda ve özellikle çocuklarda yüz ve eller gibi açık olan bölgelerde derinin nem ve yağ oranı azalarak cilt kuruluğu başlar. Bu da ciltte soyulmaya ve kurumaya neden olur. Kış aylarında cildimizin koruma fonksiyonları bozulduğu için, cilt daha fazla özen ve bakıma ihtiyaç duyar. Kış mevsiminde el, yüz, ayak ve vücut derisi için özellikle ileri yaşlarda, çocuklarda ve hassas cildi olanlarda uygun bakım yapılması gerekir. Yıpranmış ve hasar görmüş cildimiz koruma işlevini yapamadığı için allerjenler ve tahriş edici maddelerin olumsuz etkileriyle kolaylıkla cilt tahrişi, allerjik reaksiyonlar meydana gelebilir. Bütün vücudumuzu kaplayıp koruyan bu önemli organımıza kış aylarında daha çok destek olmalıyız.


SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN KIŞ BAKIM ÖNERİLERİ

Sıcak Sudan Kaçının

Sıcak su ve köpürücü maddeler deri üzerinde koruyucu yağ tabakasını eriterek yok eder. Sık banyo yapılması ve sık el yüz yıkanması, özellikle kışın sakıncalıdır. Banyo süresi de çok önemlidir, 5-10 dakika olduğunda derideki nem oranı artar, ancak daha uzun süreli banyo, deri hücrelerindeki su oranını azalır.

Doğal ve katkısız sabun kullanın

Kokulu, deodorant ve alkol içerikli sabunlar cildi tahriş edebilir. Cildimizin ortalama PH değeri 5.5 olduğu için sabun PH oranının da 5.5 olması tercih edilir. Doğal sabunlar ise bazik karekterli olup PH ları 7-10 civarındadır fakat fazla kimyasal içermedikleri için tercih edilmelidir.

Nemlendirici kullanımı

Nemlendiricinin cilt nemliyken kullanımı etkisini birkaç kat artırır. Banyo sonrası veya eller ya da ayakları yıkayıp kuruladıktan hemen sonra uygun nemlendirici sürülmesi yeterlidir. Aşırı kuru ciltlerde tıbbi içerikli nemlendirici daha faydalı olabilir.Tek sakınca bazen nemlendiricilerin cildi tahriş edebilmesidir. Eğer uygun olduğunu düşündüğünüz nemlendirici kullanmanıza rağmen cilt kuruluğu devam ediyorsa, cilt hastalıkları uzmanınıza başvurmanız önerilir.

Vücut kıl temizliği

Banyo sonrası tüyler yumuşar ve tıraş işleminin bu süre içinde nazikçe yapılması daha uygun olur. Kuru ciltlerde kıl temizliği öncesi tıraş köpüğü veya jel kullanılmalıdır. Jelin nemlendirici özelliğinden dolayı daha etkili bir şekilde cilt tahrişini önler. Tıraş köpüğü ise yeterince ciltte bekletilmelidir. Tıraş tüylerin çıkış yönünde yapılmalıdır. Aksi takdirde tahrişe ve yaralanmalara sebep olabilir. Tıraş bıçaklarının keskin olmasına dikkat edilmelidir ve çok uzun süreler kullanılmamalıdır. Bu durumlarda cilt tahriş riski azalır.

Peeling

Yaz mevsimi güneşin etkisinin fazla olması sebebiyle peeling için uygun zaman değildir. Ancak, sonbahar ve kış ayları sivilce izleri ve ince kırışıklıklar için glikolik asit içerikli ürünler ile peeling yapılması açısından uygun mevsimdir. Mutlaka bu işlemler boyunca nemlendirici ve güneş koruyucu kullanılmalıdır.

Güneş koruyucusu

İnsanlar genel alışkanlık olarak yaz aylarında güneş koruyucu kremler kullanır. Yağmurlu havalarda bile ultraviyole ışınları bize ulaştığı için kış mevsiminde de en az 30 SPF güneş koruyucusu önerilmektedir. Yüksek rakımlarda ve karlı ortamda güneş koruyucusu kullanımı daha da önemlidir. Çünkü yüksek rakımlarda atmosfer filtresi azdır ve kar ise ayna vazifesi görerek ışınları yansıtır.

Saç Bakımı

Yazın tuzlu su (ter veya deniz) ve güneşin etkisiyle yıpranmış saçlara bakım yapıldığı gibi, kış aylarında da saçlara uygun bakım yapılması gerekmektedir. Yumuşak saç şampuanları ve amaca uygun saç bakım kremleri önerilir.

Antioksidan Tedaviler

Cilt yaşlanmasını önlemek için saç-tırnak bakımı açısından hem krem olarak hem de ağız yoluyla çinko, A, E, C içerikli vitaminler ve antioksidan etkisi olan diğer ürünler, hekime danışarak kullanılmalıdır.

Bebekler


Bebeklerin cildi daha hassas olduğu için kış aylarında soğuktan korunmaları, bebek veya hassas cilt için uygun olan nemlendiricilerin kullanımı daha da önemlidir.

Giysiler

Cildimizi soğuk hava etkisinden korumak için ve soğuk sıcak şokunu önlemek açısından eldiven, uygun çorap, ayakkabı, bere ve atkı gibi aksesuarların kullanımı gereklidir.

10 Ocak 2014


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 5577 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler