CÜZZAMDAN KORKMAYINLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-06 12:42:21
Görüntü Sayısı: 3706

CÜZZAMDAN KORKMAYIN

​Cüzzam (lepra) tanısı kolay, tedavisi kesin, erken tanı konduğunda önlenebilir bir hastalıktır. Doğru zamanda, uygun tedavi yapılmazsa kalıcı sakatlık bırakır. Cüzzam hastalığına karşı doğal bağışıklığın bulunmaması, cüzzam mikrobu taşıyan bir hastayla uzun süreli ve yakın temas halinde olunması sonucunda hastalığa yakalanılabilir.

CÜZZAMDAN KORKMAYIN

Damlacık yoluyla, ama zayıf derecede bulaşan cüzzam, sinsi ilerler. Belirtiler, mikrop vücuda girdikten hemen sonra ortaya çıkmaz. 2-7 yıl sonra ilk belirtiler ortaya çıkar. Kuluçka süresinin değişken ve uzun olması tanı koymayı güçleştirmektedir.

Ciltte döküntüler yapan rahatsızlık olarak bilinen cüzzam, vücuda alındıktan sonra kollar ve bacaklardaki uyarıları beyne iletir, sinirlerde yerleşip çoğalır.

  • Vücudun herhangi bir yerinde deriden açık renkte, oval veya yuvarlak, kabarık olmayan, hiçbir şikâyet yaratmayan kepeksiz, bazen hafif duyu kusuru gösteren leke.
  • Deri üzerinde bir veya daha fazla kabarık plak şeklinde, kılsız, terlemeyen, kepekli, mutlaka duyu kusuru olan lezyonlar.
  • Belirli yerlerde özelikle ön kol iç yüzeyde duyu eksilmesi.
  • Çocuklarda ve gençlerde burunda sürekli tıkanma ve sık sık tekrarlayan burun kanamaları.
  • 4. ve 5. parmakların elde içe kıvrılması, avuç içi kaslarda erime başlaması, kol ve bacak sinirlerinde kalınlaşma ve ağrılı olmaları.
  • Kaşların uçlardan dökülmesi.
  • Vücutta pek çok yerlerde basilli nodüller.
  • Yüzde ödem, alın derisi ve kulakların morumsu kabarık ve sert nodüllerle dolması.
  • Diz ve dirseklerde yara izleri.
  • Alt göz kapaklarının kapanmaması.

Günümüzde cüzzam korkulacak bir hastalık olmaktan çıkmıştır ve tanı koyulduğunda tedavisi kesin olarak yapılmaktadır. Birçok hastalıkta olduğu gibi erken tanı önemlidir. Erken tanı yapıldığı durumlarda hiçbir kalıcı sakatlık oluşmadan tedavi mümkündür. Tedavi bakterinin duyarlı olduğu antibiyotikler ile yapılır. Teşhisi gecikmiş, hiç veya düzenli tedavi görmemiş durumlarda 10-15 yıl sonra sakatlıklar gelişir.

Ayrıca, Lepra Hastalığı bildirimi zorunlu bir hastalıktır. Aynı verem tedavisinde olduğu gibi en az üç ilaçtan oluşan bir kombine tedavi ile en çok 6 ay/1 yıl içinde hastalar tamamen tedavi edilmektedir.

Lepra, koruyucu ve tedavi edici sağlık hizmetlerinin hedeflerine ulaşması ile yakın zamanda dünyada ortadan kaldırılacağına inandığımız bir hastalıktır.

Gün geçtikçe sayıları azalan Lepralı hastalar bizim toplumumuzun insanlarıdır. Onlarla ilişkiyi kesmek ve onları toplum dışına itmek yerine, ihtiyaçları olan anlayışı, yakınlığı, destek ve sevgiyi göstermek önde gelen bir vatandaşlık görevidir.

28 Ocak 2014


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 3706 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler