Kalp ve Tansiyon Hastaları Oruç Tutabilir mi?Lokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-06 11:28:13
Görüntü Sayısı: 5298

Kalp ve Tansiyon Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Kalp ve tansiyon problemi olan hastaların Ramazan ayı geldiğinde en çok sordukları soru “oruç tutabilir miyim?" dir bu sorunun evet ya da hayır gibi kesin bir cevabı yoktur. Kişinin hastalığının türü, şiddeti, aldığı tedavi, orucun mevsimi gibi bazı faktörlerin bu durumdaki hastalar için belirleyici olduğunu kaydeden Şenşoy, oruç tutmak isteyen kalp ve tansiyon hastalarının hekimlerine danışmalarını tavsiye etti.

Kalp ve Tansiyon Hastaları Oruç Tutabilir mi?

Oruç tutmak isteyen ancak kalp ve tansiyon rahatsızlığı gibi problemleri nedeniyle bu isteğini yerine getiremeyenhastaların dikkat etmesi gerekenleri şöyle sıralayabiliriz.

Gün içinde oruçlu olunan saatlerde sıvı alımının mümkün olmaması nedeniyle özellikle uzun ve sıcak yaz günlerinde sıvı ve tuz kaybı ile kan pıhtılaşmasında artış sorunu olabilmektedir. Bu da tansiyon düşüklüğü, fenalık hissi, baygınlık ve çarpıntı, göğüs ağrısı gibi bazı şikayetlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Dolayısıyla iftar ve sahur saatleri arasında çok hızlı olmamak kaydıyla bol sıvı alınması önerilir. Ayrıca ilaç saatlerinde de değişiklik yapmak gerekmektedir. Günde tek doz alınan ilaçlar sabah alınıyorsa sahura, akşam alınıyorsa iftara çekilmelidir. Öğlen alınan ilaçlar iftar ya da sahura kaydırılabilir. Günde 2 kez alınan ilaçlar iftar ve sahura çekilir. Günde 3 kez ya da daha sık kullanılan ilaçlar için ise tatminkar bir çözüm olmayıp günde 2'ye indirilebilirler.

HEKİME BAŞVURUNUZ

İftarda ve sahurda hızlı, ağır ve aşırı yemekten kaçınılması gereklidir. Kalp ve tansiyon hastalarının ramazan yaklaştığında hekimlerine danışmaları gerekmektedir. Oruç tutma sırasında hastanın genel durumunda olumsuz bir gelişme veya şikayetlerinde artış olması halinde hemen hekimine başvurması son derece önemlidir.

Uzm. Dr. Ertuğrul ŞENSOY

23 Haziran 2015


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 5298 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler