Sütün Faydası Saymakla BitmiyorLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-06 11:00:48
Görüntü Sayısı: 4590

Sütün Faydası Saymakla Bitmiyor

Çocuklar için oldukça önemli bir besin maddesi olan süt, hamileler, emzirenler ve yaşlılar başta olmak üzere 7’den 70’e herkes için gereklidir. Besleyici değeri çok yüksek olan sütün, tüm yaş gruplarına gerekli olan kalsiyumun karşılanması için de en iyi kaynak durumundadır. Süt, besin öğelerinden protein, karbonhidrat, yağ grubu ile minerallerden kalsiyum, fosfor, potasyum, çinko, vitamin olarak A, B, D, E ve K vitaminini içeren çok zengin bir gıdadır.

Sütün Faydası Saymakla Bitmiyor

Süt ve süt ürünleri özellikle büyüme ve gelişmenin hızlı olduğu okul çağında başta olmak üzere her yaş grubu için

yeterli miktarlarda tüketimi büyük önem taşır. Süt; sindirim sistemini düzene sokar, büyüme ve gelişmeyi destekler, dişleri korur ve çürükleri önler, hücre ve doku oluşumunda rol alır. Yaraların çabuk kapanmasına yardımcı olur, beynin gelişiminde ve çalışmasında faydalıdır, hücreleri onarır, kemikleri sertleştirir, bağışıklık sistemini güçlenmesine yardımcı olur.

Kalsiyum alımı ile büyüme arasında doğrusal bir ilişki bulunur. Her gün süt içen çocuklar ve gençler, sütü az içenlere nazaran daha uzun boyludur. Bu nedenden dolayı çocuklarımızı sütsüz bırakmamalıyız. Düzenli bir şekilde günde en az bir bardak sütün, çocukların soyut düşünce, problem çözme, bellek, dikkat, konsantrasyon gibi zihinsel yetenekler açısından, süt içmeyen çocuklara kıyasla daha başarılı olmalarına yardımcı olduğu tespit edilmiştir. İdeal olan ilkokul çağındaki bir çocuğun günde iki su bardağı süt içmesidir.


Alerjiye Neden Olabilir

Çocuk beslenmesinde oldukça önemli bir besin maddesi olan sütün birçok faydalarının yanında bazen de çeşitli hastalık belirtilerine yol açabilir. Çocuklarda süte bağlı hastalıklar arasında en sık görülenler inek sütü alerjisi ve laktoz intoleransıdır. Özellikle süt tüketiminden sonra karında şişkinlik, karın ağrısı, ishal ve benzeri durumlara aileler dikkat etmeli ve ihtiyaç duyulduğunda uzman bir doktora başvurmalıdır.

Dyt. Merve DEMİR 24.05.2016


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 4590 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler