Ağza Gelen Acının Nedeni Reflü OlabilirLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-06 10:48:05
Görüntü Sayısı: 6001

Ağza Gelen Acının Nedeni Reflü Olabilir

​Reflü, toplumun önemli bir bölümünde görülen bir sağlık sorunudur. Hastalık, asitli mide içeriğinin yemek borusuna kaçması ve asidin burada tahriş edici etkisiyle başlar ve yemek borusunda hasar yapmasıyla devam eder. Hastaların bir kısmında şikâyetler hafiftir ve beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi veya ilaçların kullanılmasıyla kontrol altına alınır.

Ağza Gelen Acının Nedeni Reflü Olabilir

Bu hastalığın oluşturduğu şikâyetler arasında en tipik olanları yemeklerden sonraki birkaç saat içinde ağza acı ve yakıcı mide içeriğinin gelmesidir. Aslında bu durum her insanın başına zaman zaman gelir. Ancak sıklığı artar ve rahatsızlık verici duruma gelirse reflüden bahsedilir. Hastalıkta sık görülen diğer şikâyetler yemek borusu boyunca yani göğüs kemiği arkasında duyulan ağrı ve yanmadır. Sigara ve alkol kullanımında, yağlı yemeklerden sonra şikâyetler genellikle artar. Yatar pozisyonda da şikâyetler artar.

KİLO KAYBINA DİKKAT

Reflü genellikle hafif seyreder ve kolay kontrol edilir. Zaman zaman şikâyetler ortadan kalksa da tekrar ortaya çıkabilir. Yutma güçlüğü, kilo kaybı şikâyetleri reflü için tipik değildir. Bu tip şikâyetlerin varlığında yemek borusundan köken alan bir tümör olup olmadığı mutlaka endoskopik olarak gösterilmelidir. Uzun yıllar süren ve uygun şekilde tedavi edilmeyen reflü, yemek borusunun alt kısmında daralmayla sonuçlanan bir hasara yol açabilir. Bu durumda bu kısmın endoskopik tedavi yöntemleriyle genişletilmesi ya da cerrahi tedavi gerekebilir.

HAYAT TARZI DÜZENLENİR

Reflü tanısı konulduktan sonra, hastaların çoğunun hayat tarzında yapılan değişiklikler ve ilaçlarla tedaviye başlanır. Alkol ve sigara kullanmamak, eğer şikâyetlerle yakından ilgili ise kahve ve yağlı yiyeceklerden uzak durmak, akşam yemeği saatini geciktirmemek, yatmaya yakın sıvı gıdaları fazla tüketmemek, karını sıkacak giysiler giymemek, kilo fazlası varsa kilo vermek, baş ve gövde yüksekte olacak şekilde yatak başını yükseltmek şeklinde hayat tarzı düzenlenebilir.

CERRAHİ YÖNTEM

Bazı hastalarda ise ilaç tedavisi kesilemez, hastanın sürekli ilaç kullanması gerekebilir. Hayat boyu her gün ilaç kullanmak ve hayat tarzında değişiklikler yapmaya uyum sağlamamak, endoskopi olarak saptanmış Hiatus Hernisi(Mide fıtığı), özofajit(yemek borusu hasarı) gibi durumlarda cerrahi tedavi yöntemleri düşünülmelidir. En çok uygulanan cerrahi yöntem, yemek borusuyla midenin birleştiği bölgeye, midenin üst kısmının sarılması şeklindeki cerrahi uygulamadır. Bu şekilde yemek borusuyla midenin birleşme yerinin basıncı arttırılır ve asitli mide içeriğinin yemek borusuna kaçışı azaltılır. Bu gün için anti reflü cerrahide en kabul gören ve altın standart olarak tabir edilen tedavi laparoskopik operasyonudur. Bu ameliyat klasik olandan farklı olarak karını açmadan yapılır. Yapılan işlem açık olanı ile aynıdır. Hastanede kısa kalış süresi, uzun süreli ilaç kullanımının yan etkilerinden uzak durmak, daha az ağrı, daha erken normal hayata dönüş ve karının açılmaması en önemli avantajlarıdır.

Op. Dr. Mesut PEKMEZ

29 Ocak 2014


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 6001 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler