Bebekler Neden Yıkanmaktan Korkar?Lokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-06 10:38:36
Görüntü Sayısı: 6516

Bebekler Neden Yıkanmaktan Korkar?

Anneler bebeklerini banyo yaptırmak zorundadırlar ama bebeğiniz bundan hoşlanmıyorsa bunu daha sakin hareketlerle yapmalısınız. Bebeğinizin banyoyu sevmesini sağlamak için biraz çaba göstermek zorundasınız. Özellikle banyo zamanı dediğinizde arkasına bakmadan kaçan bir çocuğunuz varsa bu yazıyı okumanızda fayda var...

Bebekler Neden Yıkanmaktan Korkar?

YIKANMAKTAN NEDEN KORKARLAR?

Çocuğunuzun korkusunun kaynağı ile zorla yüzleştirmek korkusunu yenmesini sağlamaz. Unutmayın korku doğuştan gelmez sonradan öğrenilir. Çocuğunuzun korkmasının nedenleri; sizin, eşinizin ya da bebeğinizin bakımıyla ilgilenen kişinin tavrı çok önemlidir. Çocuklar yeni bir deneyim yaşayacakları zaman çevresindekilerin nasıl davrandığına bakar ve taklit eder. Tedirgin yetişkinler çocuğu da tedirgin eder. Tatsız tecrübeler fazla sıcak ya da soğuk su yüzünden yanan, üşüyen, gözüne şampuan kaçan bebekler bir daha aynı şeyleri yaşamamak için banyo yapmak istemeyebilir.

BU ÖNERİLERİ DİKKATE ALIN

Öncelikle kuru bir deneyim yaşatın. Ortama alışması için ve bu alanda eğlenebileceğini anlayabilmesi için su koymadan bazı oyuncaklar ile birlikte küvetin içine koyun. Bu oyuncakların seçimini ona bırakın. Oda sıcaksa ve çıplak oynamaktan hoşlanan bir bebeğiniz varsa bırakın çıplak oynasın. Bir oyuncak bebeğini onunla birlikte yıkayın. Küvetten korkuyorsa büyük bir leğen içerisinde yıkamaya başlayın. Asla zorlamayın. Öncelikle siz sakin olun. Asla başka çocuklarla karşılaştırmayın. Sabırlı ve anlayışlı davranın.

15 Ocak 2013


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 6516 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler