Anne ve Babalar Dikkat! Bebeğinizde Doğuştan Kalça Çıkığı OlabilirLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2017-01-06 10:18:17
Görüntü Sayısı: 4819

Anne ve Babalar Dikkat! Bebeğinizde Doğuştan Kalça Çıkığı Olabilir

Uyluk kemiğinin içinde bulunması gereken yuva dışında ve daha farklı bir pozisyonda olmasına kalça çıkığı denir. Kalça çıkığı anne karnında, doğum sırasında ve doğumdan sonra meydana gelebileceği için gelişimsel kalça çıkığı olarak da adlandırılmaktadır. Çocuklarda üç çeşit kalça çıkığı izlenebilir. Bunlardan ilki ve en sık görüleni asetebuler displazi; yani çıkığa meyilli kalçadır.

Anne ve Babalar Dikkat! Bebeğinizde Doğuştan Kalça Çıkığı Olabilir

Bu tip kalça çıkığında uyluk kemiği içinde bulunması gereken yuvadadır; ancak asetabulum dışına çıkma eğilimindedir. İkinci tip kalça çıkığı sublukse kalçadır. Burada uyluk kemiği yuvasındadır; ancak yarım olarak yerinden çıkmıştır. En son ve tedavisi en zor olan tip ise disloke kalçadır. Bu tipte uyluk kemiği bulunması gereken yuvanın tamamen dışındadır.

KIZ BEBEKLERDE DAHA SIK GÖRÜLÜYOR

Gelişimsel kalça çıkığının görülme sıklığı binde bir ile binde dört arasındadır. Kız bebeklerde erkek bebeklere göre 4-5 kat daha fazla görülür. Kalça çıkığı tek bir nedenden oluşmaz, birçok tanımlanmış risk faktörü mevcuttur. Bu faktörlerin en önemlilerinden biri; ailede kalça çıkığı öyküsünün varlığıdır. İkinci önemli risk faktörü de kundak uygulamasıdır. Özellikle çıkağa meyilli kalçalar bu yanlış uygulamayla tam çıkık haline gelebilir. Diğer önemli risk faktörlerinden bazıları da; makat doğum, ilk gebelik, oligohidramnioz ve ikiz gebeliktir.

ERKEN TANI ÖNEMLİ

Kalça çıkığında erken tanı çok önemli bir yer tutar. Bu amaçla; bebeklerin, doğumdan sonra ilk 4 ile 6 hafta arasında ultrasonografik olarak taranması gereklidir. Ülkemiz şartlarında her yeni doğan bebeğin ultrasonografik olarak taranması mümkün olmamaktadır. Bu nedenle klinik muayenede pozitif bulgu tespit edilen ve özellikle risk faktörlerinden bir veya birden fazlasını taşıyan tüm bebekler ultrasonografiye alınmalıdır. Şüpheli olanlar mutlaka bir ortopedist tarafından muayene edilmelidir. Gerekirse belirli aralıklarla kontrole çağrılmalıdır.

HASTALIĞIN TEDAVİSİ

Gelişimsel kalça çıkığında tanı ne kadar erken konulursa tedaviye o kadar erken başlanır ve tedavinin başarılı olma ihtimali o kadar yükselir. İlk 4 ile 6 ay arasında teşhis edilen bebeklerde en sık pavlik bandajı uygulaması yapılır. Uygulanan bandaj bebeğin eklem hareketlerine belli sınırlar içerisinde izin verir. Tedavide ailenin uyumlu olması ve bebeğin doktorun önerdiği aralıklarla kontrole getirilmesi gerekir. Bu nedenle teşhisten itibaren aileye iyi bir eğitim verilmelidir. 6 aylık dönem sonrasında teşhis edilen çocuklarda anestezi altında kapalı redüksiyon (kalça yerleştirilmesi) ve redüksiyonun devamı için alçı uygulaması gereklidir. Bu yaş grubunda cerrahi tedavi ancak kapalı yöntemle çıkık yerine yerleşmezse gerekir. 12 ay - 18 ay arası çocuklara yumuşak doku ameliyatları ile açık redüksiyon yapılır. 18 aydan büyük hastalarda açık redüksiyona ilave olarak çatı ve kemik düzeltme ameliyatları tedavinin bir parçası olarak gündeme gelir. 3 yaşından büyük hastalarda tedavinin sonucu genellikle daha kötüdür. Bu nedenle hastalığın 3 yaşından önce mutlaka tedavi edilmesi önemlidir. 10 yaşından daha büyük hastalara genellikle kalçayı kurtarma girişimleri yapılabilir.

Sonuç olarak gelişimsel kalça çıkığı sık görülen bir hastalıktır. Bu nedenle yeni doğan bebeklerde mutlaka kalça ultrasonografsi yapılmalıdır. Şüpheli vakalar ortopedi uzmanınca kontrol edilmelidir. Unutulmamalı ki erken tanı cerrahisiz kalça çıkığı tedavisi demektir.

31 Mayıs 2013


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 4819 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler