Kralların Hastalığı, Hastalıkların KralıLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2016-12-16 06:46:34
Görüntü Sayısı: 3177

Kralların Hastalığı, Hastalıkların Kralı

​Muhteşem Yüzyıl dizisiyle, tarih kitapları dışında tüm dünyanın daha yakından tanıdığı Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman'ı yataklara düşürüp 71 yaşında ölümüne neden olan "Nikris" ya da günümüzdeki adıyla "Gut", kralların hastalığı, hastalıkların kralıdır.

Kralların Hastalığı, Hastalıkların Kralı

Hastalık, proteinlerin içinde bulunan ürik asidin vücuttan yeterli oranda atılamayarak kanda ve dokulardaki miktarının artışına bağlı olarak oluşur. Dolayısıyla proteinden zengin beslenen ‘zenginlerin hastalığı’ olarak da anılır. Nice hanedanları ve kralları pençesine almış bir hastalıktır. Özellikle bol miktarda kırmızı et, alkol, sigara tüketimi hastalığa yol açabilmektedir. Ürik asidin vücuttan atılmasını azaltan veya engelleyen durumlar da kronik böbrek iltihabı, idrar söktürücü ilaç kullanımı kandaki ürik asit miktarının artmasına yol açar. Bazı hastalıklar, gut hastalığının ortaya çıkmasına neden olur. Bunlar; şeker hastalığı, yüksek tansiyon, obezitedir.

ERKEKLERDE DAHA ÇOK GÖRÜLÜYOR

Kalıtsal faktörler, birçok hastalıkta olduğu gibi, gut hastalığında da önemli bir faktördür. Doğuştan gelen bazı hastalıklar gut için bir risk faktörüdür. Erkeklerde daha çok görülür. Yaş ilerledikçe gut görülme riski artar. Gut hastalığı ataklar halinde gelir. İlk atak şiddetlidir. Eklemlerde ağrı ve şişme olur. Özellikle ayak başparmağında görülür. Parmak, çok hassaslaşır, şişme, kızarıklık ve ağrı hissi uyanır. Gece ya da sabaha karşı, uykudan uyandıracak kadar rahatsız edici bir ağrıdır. Yüksek ateş olur. Ataktan sonra, hastalık, herhangi bir belirti vermeden devam eder. Sadece yapılan testlerle, kandaki ürik asit miktarının yüksek olduğu saptanır. Bu durum, başka atak geçirene kadar ki; yani iki atak arasındaki, ara dönemdir.

PADİŞAHLARIN HASTALIĞI

Kralların Hastalığı, Hastalıkların KralıEklemlerde, tuz kristalleri biriktiğinden, hareket kısıtlanması görülür. Ayrıca şekil bozuklukları, eklemlerin görevini yapamaması gibi durumlar ortaya çıkar. Bu tuz kristalleri, deri altında, avuç içinde, parmak uçlarında da şişliklere neden olur. Bir zararı yoktur. Fakat çok büyük olduğu durumlarda alınması gerekebilir. Film çekimi de şişliklerin görülmesini sağlar. Fakat kesin tanısının konması için, eklemlerden alınan sıvıda, ürik asit kristallerinin varlığını tespit etmek gerekir. Bu eklem sıvısı, şişmiş ve ağrılı olan eklemden alınır. II. Mehmet, IV. Murat, II. Bayezid, Osman Gazi ve Kanuni Sultan Süleyman’ın Nikris hastalığına yakalandığı ve oldukça ıstırap çektikleri kuvvetli rivayettir.

“BİR NEFES SIHHAT”

Kanuni Sultan Süleyman, şu beyitleri gut hastalığının ağrı, ateş ve ıstırabı içinde söylediği rivayet edilmektedir.

“Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi

Olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi,

Mefharet didükleri ancak cihan gavgasıdur,

Olmaya baht ü saadet dünyada vahdet gibi.”

KOYUN VE KUZU ETİ YENMEZ

Tedavinin başarılı olması için mutlaka yatak istirahatı gerekir. Gıda rejimi uygulanır. Acılı, tuzlu, sirkeli ve şekerli yiyecekler terk edilir. Alkol ve sigara bırakılır. Dana, koyun ve kuzu eti yenmez. Diğer etler, yağ, nişastalı yiyecekler mümkün olduğu kadar azaltılır. Şeker yerine bal kullanılır. Az patates, yağsız beyaz peynir, yağsız süt, yoğurt, enginar, havuç, kereviz, kiraz, lahana, fasulye, zeytin, maydanoz, armut, çilek, erik, karaturp, üzüm, domates ve pırasa yenilebilir. Ayrıca mümkün olduğu kadar çok limon suyu içilir, c vitamini iyi gelir. İlaç tedavisi için mutlaka hekime başvurulmalıdır. Hastalanmadan önce sağlığın kıymetini bilmek, sağlıklı ve dengeli beslenmek umuduyla, sağlıcakla kalınız…

BUZ TERAPİSİ

Muhteşem Yüzyıl dizisinde Kanuni’nin tedavi sürecinde kullanılan buz terapisi de dikkat çekmişti. Buz terapisi geçmişte ağrıların dindirilmesinde sıkça kullanılan bir yöntem olarak biliniyor. Tedavinin birçok hastalıkta tedavi amaçlı kullanıldığını ve özellikle eklem iltihaplarında etkili olduğunu belirtiliyor. Bu tedavi yönteminde buz soğuk etkisiyle damarları büzer ve eklem iltihabına yol açan damar ödemlerini azaltmak amacıyla kullanılır. İlaçlar da etkilidir ancak buz tedavisi de kısmen de olsa hala uygulanır. Tedavi geçmişte olduğu gibi günümüzde de geçerliliğini koruyor.


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 3177 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler