Sıcak Havalar Sağlığınızı Tehdit Etmesin!Lokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2016-12-15 13:40:31
Görüntü Sayısı: 6420

Sıcak Havalar Sağlığınızı Tehdit Etmesin!

Hava sıcaklarının artması sıcak çarpmalarını da beraberinde getirmeye başladı. Sıcak çarpmaları önlem alınmaz ve zamanında müdahale edilmezse ölümlere sebep olan ciddi sorunlara yol açabilir.

Sıcak Havalar Sağlığınızı Tehdit Etmesin!

Lokman Hekim Hastaneleri Dahiliye Uzmanı Dr. Sertuğ AKKORLU, aşarı sıcaklardan korunmanın basit önlemleri olduğunu belirtirken, sıcak çarpmalarının işaretlerini bilmenin de hayati önem taşıdığını kaydetti. “Vücut sıcağa karşı ilk tepkisini terleme şeklinde gösterir. Ardından kas ağrıları başlar” diyen Akkorlu, bu durumda serin bir ortama geçilerek dinlenilmesi ve yeterli miktarda soğuk içecek tüketilmesi tavsiyesinde bulundu. Akkorlu, tedbir alınmadığı takdirde adale krampları, güçsüzlük, yorgunluk, baş dönmesi ve kusmanın başlayabileceğine dikkat çekti. Akkorlu sıcak çarpmasıyla ilgili şu bilgileri verdi:

“Önceleri çok terleyen kişi terlememeye başlar. Ardından sinirlilik, davranış bozukluğu ve sonrasında bilinç kaybı oluşur. Deri soluk ve sıcaktır. Bu belirtilerin en önemli sebebi sıvı kaybeder. Yeterince sıvı olmadığından vücut ısısını atmak için terlemez dolayısı ile vücut ısısı giderek artar. Organlar ve dokular zarar görmeye başlar. Kalıcı beyin hasarı ve ölümle sonuçlanabilir. Sıcak çarpmasının belirtileri ortaya çıkmış ise derhal serin yere alınmalı, elbiseleri çıkarılmalı, sırt üstü yere yatırılıp ayakları 30 cm yukarı kaldırılmalı derhal serum takviyesi ile kaybettiği sıvı yerine konulmalıdır. Bu imkân yoksa 1 litre suya 1 çay kaşığı tuz ve 1 çay kaşığı karbonat karıştırılarak içirilmelidir. Ayrıca kollarına ve boynun arka tarafına buz konulmalıdır.”


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 6420 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler