Hayata Daha Net BakınLokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2016-12-15 09:55:03
Görüntü Sayısı: 4063

Hayata Daha Net Bakın

Katarakt ameliyatı ve göz içi lensi Katarakt ameliyatı, göz bebeğindeki merceğin yapay mercekle (göz içi lensi) değiştirilmesi müdahalesidir. Günümüzde katarakt ameliyatlarında göz içi lensi yerleştirilmesi, standart bir işlem olarak kabul görmektedir. Göz içi lensleri güvenilirliklerini ispat ettikleri için hasta ve yakınlarından mercek yerleşimiyle ilgili olarak ayrıca bir onay alınmamaktadır.

Hayata Daha Net Bakın

Katarakt nedir?

Katarakt göz bebeğindeki merceğin şeffaflığını kaybetmesi halidir. Göz merceği, gözün renkli kısmının hemen gerisinde, ortalama 10 mm çapında, yeşil mercimek şeklinde, siyah göz bebeği görüntüsünün ilk, şeffaf ve damarsız yapısıdır. Gözün ikinci merceği olması yanında, dinamik özelliği sayesinde yakını görmemizi sağlayan eşsiz bir göreve sahiptir. Yaşlandıkça kasılma yeteneğinin azalması, yakın gözlüğü ihtiyacını doğurur ve biz bu merceğin değerini anlamaya başlarız.

Kataraktta, ana sebep hemen daima ilerleyen yaştır. Ancak, ailesel yatkınlık, kortizon kullanımı ve travmalar, gençlerde de katarakt oluşumuna neden olur.

Günümüzde kataraktta, ameliyat dışında etkili başka bir tedavi seçeneği bilinmemektedir. Halen yaygın olarak kullanılan katarakt ameliyatı şekli ultrasonik fakoemülsifikasyon + göz içi lensi yerleştirilmesidir. Tanımlamada “fako ameliyatı” şeklinde kısaltılır. Merceğin sert kısmının parçalanmasında halkımızın tahmin ettiği gibi lazer değil ultrasonik güç kullanılır. Teknolojik gelişimler olmakla beraber son 20 yıldır pek fazla değişmemiş, en ileri yöntem olarak kullanılan katarakt ameliyatı şeklidir.

Katarakt ameliyatı nasıl yapılır?

Sıklıkla iğnesiz, ağrısız ve insanın gözünü korkutmayan bir müdahaledir. Günümüz modern fako cerrahisinde damlalarla göz bebeği büyütülür ve yine damlalarla gözün ağrı hissi giderilir. İki adet yan giriş ve bir adet ana giriş açılır. Kataraktlı merceğin ön zarı yuvarlak bir kapak şeklinde açılır. Merceğin sert orta kısmı fako gücü ile parçalanarak emilir. Kenar kısmı yumuşaktır ve kolaylıkla temizlenir. Oluşan cep yapısına, enjektör sistemiyle katlanır mercek yerleştirilir. Genelde dikiş konulmaz.

Çoğunlukla sorunsuz bir cerrahidir. Ancak tüm katarakt cerrahilerinde nadir olası kötü sonuçlara karşı tedbirli davranılmalı ve ilk günlerdeki farklı herhangi bir gelişim mutlaka doktorla paylaşılmalıdır.

Göz içi lensi

Göz içi lensi, 10 mm’lik keseye oturan, esneyebilen ayaklara sahip, sıklıkla 6,0 mm’lik optik yapılı bir mercektir. İlk geliştirilen göz içi lensi hammaddesi olan PMMA, sert yapılı bir plastiktir. Optik çapı nedeniyle göze giriş açıklığı geniştir. 3 ila 6 adet dikiş konmasını gerektirir. Bu dikişler yüksek astigmata neden olabilmektedir.

Fako yönteminin yaygın kullanımı ve tekniklerdeki gelişmelere yapay mercek teknolojisindeki gelişmelerin ayak uydurmasıyla artık en fazla 3,0 mm’den tüm işlemler yapılır hale gelmiştir. Bu genişlikteki özel şekilli ana giriş açıklığı için dikiş konması çoğunlukla gerekmez


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 4063 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler