Kışın göz nezlesinden (konjonktivit) nasıl korunabiliriz?Lokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2016-12-15 09:22:58
Görüntü Sayısı: 3109

Kışın göz nezlesinden (konjonktivit) nasıl korunabiliriz?

Göz nezlesini ve bulaşmasını önlemek mümkün mü? Konjonktiva, gözkapağının iç yüzeyini ve göz yuvarlağının kornea hariç dış yüzeyini kaplar. Göz küresinin nemli tutulmasında yeri doldurulmayacak öneme sahiptir. Konjonktivit olarak adlandırılan iltihaplaması haline virüsle, bakteriler, alerjenler ve tahriş edici maddeler sebep olabilir.

Kışın göz nezlesinden (konjonktivit) nasıl korunabiliriz?

Yrd. Doç. Dr. Sadık Kavaklı, konjonktivitin kışın daha fazla görülmesinin sebebinin nezle gibi bulaşmasından kaynaklandığını söylüyor ve ekliyor: “Konjontkivitin bulaşmasını engellemenin yolu nezle ile benzer şekide ellerinizi sık sık yıkamaktan geçer”. “Göz nezlesi yılın bu zamanında çok yaygın,” diyor Dr. Kavaklı. Yayılması temas yoluyla gerçekleşir, bu yüzden halka açık yerlerdeki kapı kolları veya asansör düğmeleri ile halka açık alan olarak sayılmayan uçaklar ve otel odalarındaki yastıklar gibi unsurlar bu virüsü barındırabilirler.”

Göz nezlesi sıklıkla temas yoluyla bir gözden diğer göze de yayılır. Bu yüzden eğer göz nezleniz varsa, ellerinizi sık sık sabun veya el dezenfektanları ile temizleyip gözlerinize dokunmamaya dikkat edin, diyor Dr. Kavaklı.

Göz nezlesi belirtilerinden bazıları; kızarıklık, gözde akıntı, sulu gözler ve muhtemel ağrıdır. Enfeksiyon 10 gün ile iki hafta arasında sürebilir. Bu semptomlar sizde bulunuyorsa göz doktorunuza veya varsa aile hekiminize başvurun.

Sebep ve ciddiyetine bağlı olarak, çeşitli tedavi seçenekleri mevcuttur, diyor Dr. Kavaklı. “Tedavi durumun ciddiyetine göre değişir” diyor Dr. Kavaklı. “Hafif veya orta derecede olgularda, soğuk kompresler ve koruyucu olmayan yapay gözyaşı gibi destekleyici önlemleri öneriyoruz. Ciddi durumlarda ise, steroid veya anti-inflamatuar göz damlası yardımcı olabilmektedir.”

Çocuklarında bakteriyel veya viral konjunktivit bulunan ebeveynler, çocuklarını bulaşıcı olma tehlikesi bitene kadar okuldan veya kreşten uzak tutmalıdır


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 3109 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler