Panik Atak Nedir? Ne Değildir?Lokman Hekim Hastaneler Grubu Oluşturuldu: 2016-12-15 09:02:52
Görüntü Sayısı: 6483

Panik Atak Nedir? Ne Değildir?

Anksiyete; kaygı, korku, bunaltı, sıkıntı, gerilim kelimeleriyle tanımlanabilir. Günümüzde sık sık duyduğumuz panik atak sorunu Panik Bozukluğu ve benzeri psikiyatrik sorunlara eşlik edebilen bir anksiyete belirtisidir.

Panik Atak Nedir? Ne Değildir?

Panik atak; aniden başlayan ve zaman zaman tekrarlayan, insanı dehşet içinde bırakan yoğun sıkıntı ya da korku nöbetleridir. En yoğun düşünceler ölüm, kontrolünü kaybetme, delirme olmakta ve kişi bayılma ve sersemlik hissi yaşamaktadır. Çoğu zaman bu duygulara bir tehlikenin yaklaştığı, kötü bir şeyler olacağı duygusu ve kaçma isteği eşlik eder. Hastalar çoğu zaman, bu nöbetlere 'kriz' adını verir. Atak birden başlar ve genellikle 10 dakikada ya da daha kısa süre içinde doruğa ulaşır.

Özellikle kalple ilgili yakınmaların ön planda oluşu nedeniyle hastalar sıklıkla ilk başvurularını kalp hastalıkları uzmanlarına yaparlar. Ani olarak ortaya çıkan ve panik kavramına yakışan yoğun bir sıkıntı yaşantısıdır. Acile başvuran hastaların önemli bir oranını oluşturan ve toplum içinde gittikçe artan sıklıkla görülen bir bozukluktur.Bir panik atağı sırasında şu belirtiler görülür:

 • Çarpıntı
 • Göğüste ağrı veya sıkıntı hissi
 • Terleme
 • Titreme
 • Bulantı, karın ağrısı, yoğun mide sıkıntısı
 • Üşüme, ürperme ya da ateş basmaları
 • Uyuşma ve karıncalanmalar
 • Baş dönmesi, sersemlik hissi, düşecekmiş ya da bayılacakmış gibi olma
 • Gerçekdışılık duyguları ya da benliğine yabancılaşma
 • Öüm korkusu
 • Kontrolünü kaybetme ya da delirme korkusu

Bir panik atak nöbetinde bu belirtilerin hepsi görülmeyebilir, en az dördünün görüldüğü ve şiddetli korku ve huzursuzluk yaşanan süreç bir nöbet olarak değerlendirilebilir.

Panik Atak Kimlerde Görülür?

Panik atağı, panik bozukluk ve diğer kaygı bozukluklarında, depresyonda, tiroid hastalıklarında, diabet, epilepsi, astım ve koroner arter hastalığı gibi durumlarda görülebilir.

Panik bozukluğu hastalarının çoğu (%75-80) kadın olup, toplumda 100 insandan 1 ila 3'ünde görülür.

Panik Atak Ne Değildir?

Bir kalp hastalığı değildir, ölüme yol açan bir hastalık olduğuna dair hiçbir bulgu yoktur. Akıl hastalığı değildir, akıl hastalığına dönüşmez. Kalıcı bir bozukluk değildir, tedavisi oldukça başarılı sonuçlar veren bir kaygı bozukluğudur.

Panik Atak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Panik bozukluğu tedavisi mümkün olan bir bozukluktur, ancak genellikle uzun süreli bir takibi gerektirir. Panik ataklarla yaşayan hastalar bu durumdan kaçmak için hayat tarzlarını değiştirmiş olurlar, bu süreç tedavinin süresini uzatabilir. İlaç ve psikoterapi yöntemleri uygulanarak, hastanın yaşam kalitesi yükseltilir ve panik atak tedavisi gerçekleştirilir.

Ortalama tedavisi süresi 6-8 ay olup, hastalığın tekrarlarının önlenmesi için psikoterapi seanslarının tamamlanması oldukça önem taşımaktadır.

Hastanemizde psikiyatrist hekim ve uzman psikolog tarafından belirtilen tedaviler uygulanmakta, uygulamada dünyada kabul edilen en etkili terapi yöntemi Bilişsel Davranışçı Terapiler kullanılmaktadır.


Bu yazı Lokman Hekim Hastaneler Grubu tarafından yazıldı ve 6483 kere izlendi.


Yorumlar

Yükleniyor...


İlgili Makaleler