Yeni Koronavirüs Hastalığı “COVID-19” ve Sigara

Diyabete Karşı Check-Up Zamanı! | Diyabet Check-Up Paketi | Lokman Hekim Sağlık Grubu

Yeni Koronavirüs Hastalığı “COVID-19” ve Sigara

Yeni Koronavirüs Hastalığı “COVID-19”, solunum yollarını etkileyen ve bulaşıcı bir hastalıktır. Ağır vakalarda solunum yetmezliği ve akciğer organ yetmezliği gelişir. Sigara ise bilindiği üzere vücudumuzda en çok akciğerlerimizi etkiler. Sigara içenlerin akciğerlerinde, içilen sigara miktarı ve süresine göre değişken olmakla birlikte hasar gelişir. Yeni Koronavirüs Hastalığı “Covid-19”un sigara içenlerde daha ağır seyretmesinin temel nedeni budur.

Sigarayı azaltmak bu riski azaltmaz. Bilimsel çalışmalar sigara bırakma ne kadar erken gerçekleşirse sigarayla ilişkili hastalık riskinin de o kadar azaldığını göstermektedir. 30 yaşından önce sigara bırakanların sigarayla ilişkili hastalık riski, zaman içinde hiç sigara içmemişlerle aynı seviyeye inmektedir. Sigarayı azaltmak çözüm değildir sigarayı bırakmak gerekir. Çünkü sigara için güvenli bir düzey yoktur. Günlük bir sigaranın bile kalp damar hastalığı riskini artırdığına dair yayınlar mevcuttur.

Bağışıklık sistemi bu virüsle savaşmada önemli bir faktördür. Bağışıklık sistemimiz; yaşlılarda, altta yatan kronik hastalığı olanlarda, kanser hastalarında, iyi beslenemeyenlerde ve bedensel ya da ruhsal olarak aşırı yorgun olan bireylerde daha zayıf oluyor. Dolayısıyla da bu bireylerde virüs enfeksiyonları daha ağır seyrediyor.

Sigara ve nargile gibi tütün ve tütün ürünleri kullanımı da solunum yollarının savunma mekanizmalarını bozuyor ve COVID-19 dahil pek çok solunum yolu enfeksiyonunun gelişimini kolaylaştırıyor. Sigara içenlerde akciğer hücreleri yüzeylerinde gelişen değişiklikler sonucunda koronavirüslerin solunum yolu hücrelerine girişi kolaylaşıyor. Salgın sürecinde yapılan çalışmalarda sigara içenlerde ağır zatürre ve solunum yetmezliği ile seyreden COVID-19 vakalarının daha sık olduğu ve bu grupta ölüm riskinin daha yüksek olduğu saptanmıştır.

Sigara, akciğer dokusunda ve hava yollarında savunma sistemini bozar. Bu nedenle her türlü enfeksiyon daha kolay gelişir, ağır seyreder ve solunum yetmezliği daha kolay gelişir. Tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına alan Yeni Koronavirüs Hastalığı “COVID-19” salgının yaşandığı bu günlerde birçok hastalığın da en önemli nedenlerinden olan sigaranın en kısa sürede bırakılması son derece hayati bir öneme sahiptir.

Uzm. Dr. Sibel Meryem Alpar
Göğüs Hastalıkları Uzmanı
Lokman Hekim Üniversitesi Ankara Hastanesi