Yeni Koronavirüs Hastalığı “COVID-19” Salgını Sürecinde El Hijyeni

Diyabete Karşı Check-Up Zamanı! | Diyabet Check-Up Paketi | Lokman Hekim Sağlık Grubu

Yeni Koronavirüs Hastalığı “COVID-19” Salgını Sürecinde El Hijyeni

El Hijyeni

Son günlerde tüm dünya olarak; Yeni Koronavirüs Hastalığı “COVID-19” salgını ile yoğun bir şekilde mücadele etmekteyiz. Bu kapsamda el hijyeni ile hastalıktan korunabileceğimizi biliyoruz. Bu nedenle sık sık ellerimizi yıkıyoruz. El yıkama bizi hastalıklardan korur bu doğru ancak bu el yıkama rutinin çok üzerine çıkıp takıntılı bir hale dönüşmemelidir.

Ellerimizi Yıkarken Sabun Seçimi ve Dezenfektanlar

Ellerimizi sık sık yıkayalım evet bu bizi Koronavirüs dahil bir çok hastalıktan korur ama mümkünse kokusuz renksiz katı sabunlar ile yıkamaya çalışalım. Sıvı sabunlara, sıvılaştırılma aşamasında kimyasal eklentiler olduğu için ellerinizdeki tahrişi arttırabilir. Daha önce kullandığınız ve elinizi tahriş etmeyen bir sıvı sabununuz varsa o ürün ile elinizi yıkamaya devam edebilirsiniz.

Eğer sağlık çalışanı değilseniz, sık sık el dezenfektanı kullanmanız yararsızdır. Eve girince ve de hasta biri ile temas riskiniz olduysa kullanmanız yeterlidir.  Günlük hayatta katı sabun ile doğru yıkamanız yeterli olacaktır.

Kolonya Kullanımı

Kolonya, içerdiği etil alkol nedeniyle virüsleri yok edebilir. Ancak çok sık kullanıldığı takdirde derimizin PH değerini bozarak eldeki tahrişi de arttırabilir. Kullanım sıklığına dikkat etmek el sağlığınız açısından önemlidir.

Eldiven Kullanımı

Eldiven giymek günlük hayatta pek de önerilmez. Ancak ev işlerinizde ellerinizi korumalı, elinize direkt ev kimyasalları değdirmemelisiniz. Market alışverişlerinde insanların eldiven ile dolaştıklarını hepimiz görmekteyiz. Petrokimyasallardan üretilen eldivenlerin, ellerinize kısa süreli temasında sakınca yoktur. Özellikle Koronavirüs salgının olduğu bu günlerde; marketler ve toplu taşıma araçları gibi insanların yoğun bir şekilde yüzeylere temasının olduğu yerlerde korunmak amaçlı kısa süreliğine kullanılabilir. Ancak eldivenler saatlerce ellerinizde kalırsa, terleme etkisiyle ellerinizi tahriş edebilir ve bir süre sonra mikroplardan korunma özelliğini de yitirebilir. Ayrıca lateks ve veya petrokimyasallara alerjisi olanlar da eldiven kullanımından mümkünse uzak durmalıdır.

Ellerimizin Sağlığını Nasıl Korumalıyız?

Ellerimizi sık sık nemlendirmeliyiz. Bunun için evinizdeki herhangi bir marka nemlendiriciyi kullanabilirsiniz. Ellerimizi nemlendirmemiz deri bariyerini onarmaya da yarar sağlayacaktır. Saf vazelin hem ucuz hem de yan etkisi az olması nedeniyle kullanılabilir. PH değeri 5,5 olan sabunlarla ellerimizi yıkamalı ve her yıkamadan sonra nemlendirmeliyiz.

Bu süreçte beslenmemize dikkat etmek de son derece önemlidir. Öğünlerimizde, yeşil yapraklı sebzeler ve zeytinyağı gibi E vitamininden zengin besinlere yer verebilir ve günde en az 1,5-2 litre su içebilirsek deri sağlığımızı koruyabiliriz.

Egzama ve El Yıkama

Elinizde daha önce tespit edilmiş bir “el egzaması” varsa çok daha dikkatli olmalısınız. Bu durumda doktorunuza danışarak kısa süre ile “kortikosteroid kremler” uygulayabilirsiniz.  Uygulama süresi 10 - 15 gün gibi kısa tutulmalıdır. Yan etkilerin gelişmemesi için ince bir örtü şeklinde uygulama yapmak daha faydalı olacaktır.

Uzm. Dr Emine Sümeyye Ünal
Dermatoloji Uzmanı
Lokman Hekim Sağlık Grubu