Yeni Koronavirüs Hastalığı “COVID-19” Salgını Sürecinde Ebeveyn Desteği

Diyabete Karşı Check-Up Zamanı! | Diyabet Check-Up Paketi | Lokman Hekim Sağlık Grubu

Yeni Koronavirüs Hastalığı “COVID-19” Salgını Sürecinde Ebeveyn Desteği

Yeni Koronavirüs Hastalığı “COVID-19” Salgını sürecinde evde kalan ebeveynlerin dikkat etmesi gereken 4 önemli doğru/yanlış

Yanlış: Çocuklarımıza "ellerini yıka, dezenfekte et" gibi talimatlar vermek

Doğru: Elbette bu süreçte evde kalmak ve kişisel hijyeni sağlamak en önemli önlemlerin başında gelmektedir. Ancak bu süreci çocuklarımızın makul değerlendirebilmesi için eğlenceli hale getirmek gerekir. Örneğin; 40 saniye el yıkamak için ortalama 40 saniye sürebilecek bir çizgi film şarkısı birlikte söylenebilir.


Yanlış: Virüs salgını hakkındaki televizyon programlarının çocuklar tarafından izlemesine müsaade etmek

Doğru: Özellikle haberlerin ve virüs salgını hakkındaki programların yoğun olarak yayınlandığı bu dönemde çocuklarımızın yaşına uygun filmler seçilebilir, beraber izlenebilir ya da yaşlarına uygun birlikte oynanabilecek oyunlar oynanabilir.


Yanlış: Çocukların Yeni Koronavirüs Hastalığı “COVID-19” Salgını hakkındaki olumsuz düşünce ve duygularını geçiştirmek

Doğru: Çocuklarımızın olumsuz düşünce ve duygularını doğrudan veya dolaylı biçimde ifade ettiği anlarda tam tersini ifade ederek geçiştirmek yerine "nasıl hissettiğini anlıyorum" ya da "bu düşünceni anlıyorum" şeklinde onaylamak daha yararlı olacaktır.


Yanlış: Yeni Koronavirüs Hastalığı “COVID-19” Salgını hakkındaki olumsuz düşünce ve duygularımızı çocukların duyabileceği şekilde başkalarıyla paylaşmak

Doğru: Çocuklar tüm yetişkin davranışlarını dikkatle gözlemlerler. Dolayısıyla kendi olumsuz duygu ve düşüncelerimizi paylaşırken çevremizde çocuklarımızın bizi dikkatle izlediğini ve örnek aldığını da unutmamalıyız. Olumsuz duygu ve düşüncelerimizi paylaşmamız gereken bir durum söz konusu olduğunda, çocuklarımızın göremeyeceği ve duyamayacağı şekilde paylaşmak en doğru yöntem olacaktır.

 

Uzm. Psikolog Metin Günaydın
Uzman Klinik Psikolog
Lokman Hekim Sağlık Grubu