Yasak Değil, Yeniden Başlamak

Diyabete Karşı Check-Up Zamanı! | Diyabet Check-Up Paketi | Lokman Hekim Sağlık Grubu

Yasak Değil, Yeniden Başlamak

Geçmişten kalan hikayelerde, masallarda mutlaka bir umut ve sonunda ulaşılan bir güzellik vardır. Aslında bizler de yaşam içinde birçok şeye fark etmeden umut ederek, hayal ederek, zamanı gelince olacağına inanarak ulaşırız. İnançlarımız, umutlarımız bir şekilde kültürümüzün etkisiyle ya da hikayelerimiz gibi duyduğumuz şeylerle hayatımızın içinde taşınıp durur. Belki konu değişir, sorun değişir, durumun ciddiyeti değişir ama bir şekilde beklentilerimizle her şey çözümlenir.

Bekleyişler ve Fedakarlıklar

Bir yılı aşkın süredir tüm dünya insanları olarak bizlerde umut içindeyiz. Aynı zamanda umudumuza ulaşmak için bir çok fedakarlık yapıyor ve çaba harcıyoruz. 2020 kışı bittiğinde bütün yaşam şeklimizin eskisi gibi olacağını, hatta şikayet ettiğimiz şeylerinde kıymetini anladığımızı belirterek sabır dolu bir bekleyiş içine girdik. Yaz geçti, kış geldi ve şimdi yeni bir yaz daha geliyor. Bayramlarımızdan fedakarlık ettik, özel günlerimizden, düğünlerimizden hatta hasta ve yanında olmak için can attığımız sevdiklerimizden...

Geçen bir yılı düşününce ne çok şeye dayandığımızı, ne kadar sabırlı ve dirayetli olabildiğimizi tekrar tekrar görebiliriz. 2020 yılı öncesini düşündüğümde bayramları, aile kavramını, hatta "artık eski bayramlar yok " diyen büyükleri hatırlıyorum. Oysa ki bütün ailenin bir arada toplanabildiği, sevdiklerimizle olabildiğimiz ne kadar anlamlı zamanlar... Belki de yarın itibariyle umutlarımızı yeniden fark etme zamanı gelmiştir. Korona sürecinin bizden aldıklarını, bazılarımız için kattıklarını fark edip umutlarımızı yeniden şekillendirme zamanı. Evlerinizde geçireceğiniz zaman hayatın koşturmacası, ... yapmalıyım ile sonlanan cümleler, maddi endişelerle yorulan zihninizden uzaklaşmak için büyük bir fırsat. Çünkü insanın stres altındayken ya da otomatikleşmiş sorumluluklar arasında koştururken sağlıklı karar alması kolay değildir. Sizin için önemli olan şeyler, ulaşmak istediğiniz hedefler, kurtulmak istediğiniz mutsuzluklar hepsinin iç hesabını yapabileceğiniz güzel bir zamana sahipsiniz.

Mutluluk Penceresinden Bakabilmek

"Beni ne mutlu eder?" "Kendi hayatım için yapmak istediğim neler var?" ve bunun gibi cevabını bulmanız gereken diğer sorular. Bu sorulara cevap bulduğunuzda hayat biraz daha kolaylaşmaya başlayacaktır. Çünkü kendiniz dışında ki kişilerin davranışlarını, girişimlerini tahmin etmek ve belirsizlik arasında kaybolmaktansa kendi hayatınızı kendiniz şekillendirmelisiniz. Hayat yolculuğu içinde ruhu, zihni yoran şeylerden en önemlisi de bilinmezlik. Hangi inanç, yaşam şekline sahip olursanız olun, şuan yaşadığınız bir hayatınız var. Hayatınızda var olan bütün olumlu durumları fark edip keyfini çıkarma, ulaşmak istedikleriniz içinse yeniden plan yapma vakti. Karşımıza çıkan her şeyin bize kaybettirdikleri kadar öğrettiği bir çok şey de mutlaka vardır. Sizlerin de bu zorlu günlerde hayat içindeki kendini keşfetmesi, mutluluk penceresinden bakabilmesi dileğiyle.

Uzm. Psikolog Gamze Türkmen
Psikoloji
Lokman Hekim Akay Hastanesi