Sigara Bırakma Polikliniği Hizmetinizde!

Diyabete Karşı Check-Up Zamanı! | Diyabet Check-Up Paketi | Lokman Hekim Sağlık Grubu

Sigara Bırakma Polikliniği Hizmetinizde!

Sigara Bırakma Polikliniği, sigarayı bırakmak isteyen içicilere medikal ve davranışsal tedaviler ile profesyonel tıbbi destek sağlar. Sigara içenler bırakmak istemelerine rağmen ve defalarca bırakmayı denemelerine rağmen sigarayı bırakmakta zorluk çekmektedirler. Bu konuda profesyonel tıbbi yardım alınması, bırakma başarısını oldukça yükseltmektedir. Bu yüzden sigara ile mücadelede “Sigara Bırakma Merkezleri” önemli rol oynamaktadır.

 

Lokman Hekim Üniversitesi Ankara Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği

Sigara sağlığın en büyük düşmanıdır ve önlenebilir ölümlerin de en başta gelen nedenleri arasında yer almaktadır. Ülkemizde sigara içenlerin oranı oldukça yüksektir ve içenlerin yaklaşık yarısı bırakmak istemektedir. Bırakmak isteyenlerin oranı da giderek artmaktadır.  “Sigara Bırakma Merkezleri” Sigara ile mücadelede önemli rol oynamaktadır. Lokman Hekim Üniversitesi Ankara Hastanemizde Sigara Bırakma Polikliniğimizde sigarayla olan savaşınızda yanınızdayız.

Sigara Bırakma Polikliniği Tedavi Süreci

Sigara Bırakma Polikliniği birimimizde yapılan ilk görüşmede, hastalarımıza yaklaşık 30 dakikalık süre ayrılmaktadır. Bu süre içerisinde; hastalarımızın genel değerlendirilmesi, karbonmonoksit ölçümü ve bağımlılık skor ölçümleri yapıldıktan sonra motivasyonlarını artırmaya yönelik görüşmeler yapılmaktadır. Görüşmeler sonrasında, problem çözmeye yönelik destek tedavisi verilerek yoksunluk belirtileri ile nasıl baş edebilecekleri, Sağlık Bakanlığı tarafından sertifikalandırılmış sorumlu doktorumuz tarafından detaylı olarak anlatılmaktadır. Bunlarla birlikte; nikotin yerine koyma tedavisi-bant/sakız ve ilaç tedavisi gibi farmakolojik tedavi yöntemlerinden kişiye en uygun olan seçeneklerden biri ile tedaviye devam edilmektedir.

Diğer Tedavi Yöntemleri

Farmakolojik tedavi kullanmak istemeyen ya da yandaş hastalıkları nedeniyle farmakolojik tedavi verilemeyen kişilere sadece davranışsal eğitim metodu uygulanabilmektedir. Takiplerde ilk 15 günde tedaviye uyum, olası yan etkilerin değerlendirilmesi ve motivasyonun artırılmasına yönelik yüz yüze görüşmeler daha sık yapılarak; sigarayı bırakmaya niyetli kişilerde desteğimizi güçlendirirken yeniden başlama olasılığını da düşürmektedir. 3 ay süreyle yakın izlemle sigarayı bırakan kişilerin düzenli aralıklarla takipleri de yine Sigara Bırakma Polikliniğimizde yapılmaktadır.

Uzm. Dr. Ruhsar Ofluoğlu
Göğüs Hastalıkları Uzmanı
Lokman Hekim Üniversitesi Ankara Hastanesi

Uzm. Dr. Sibel Meryem Alpar
Göğüs Hastalıkları Uzmanı
Lokman Hekim Üniversitesi Ankara Hastanesi

Sincan’da bulunan Lokman Hekim Üniversitesi Ankara Hastanemizin Sigara Bırakma Polikliniğinden randevu almak ve detaylı bilgi talebinde bulunmak için aşağıdaki formumuzu doldurabilirsiniz. Ayrıca 444 99 11 numaralı çağrı merkezi hattımızı arayarak 3625 numaralı dahili hattan da detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz.