Psikologlar Günü

Diyabete Karşı Check-Up Zamanı! | Diyabet Check-Up Paketi | Lokman Hekim Sağlık Grubu

Psikologlar Günü

Psikologlar Günü, ülkemizde meslektaşlarımızın genel kabulü üzerine 10 Mayıs günü kutlanılmaktadır. Her alanın bilim ve toplum adına kıymetli katkıları vardır. Psikoloji alanında çalışmak, Psikolog olmak çalışma alanını sevmeyi, öğrenmeyi, gelişimi, iletişimi, desteği, sosyal becerileri, bilimsel çalışmaları ve birçok yetiyi içermektedir. Aslında psikolog olmak, 4 yıllık lisans eğitiminden sonra 4 yıldan daha fazla zamanı içeren araştırmada, bilimsel çalışmada ve öğrenme sürecinde yer almaktır.

Geçmişten Günümüze Psikologluk 

İlk çağlardan bu yana birçok çalışmada ruh, insan, davranış gibi çeşitli konularla psikolojiye dair kavramlar yer almıştır. Modern anlamda psikolojinin başlangıcı ise 1879’da Wundt’un kurduğu laboratuvarda insan davranışlarını esas alan nesnelci yaklaşıma dair çalışmaları ile varsayılmaktadır. 19. yy itibariyle bir çok ismin yer aldığı, alana büyük katkılar sağlayan bilimsel çalışmalar yapılmıştır.

Günümüzde psikolojinin birden fazla alt alanı ve uygulama alanları yer almaktadır. Son zamanlarda uygulama alanları arasında yer alan klinik psikolojinin bilinirliği oldukça artmıştır. Güncel diziler, filmler, televizyon programları gibi çeşitli iletişim araçları ile psikoloji meslek grubu ve kişilerin nasıl yararlanabileceği ile ilgili pozitif yargılar oluşmuştur. Tabi ki iletişim kanallarında yansıyan, psikoloji çalışma alanlarından yalnızca biri Klinik Psikoloji'dir. Psikoloji'nin; eğitim, sosyal, adli, endüstri, bilişsel, spor gibi her geçen gün artan bir çok uygulama alanı bulunmaktadır. Her alanın bilim ve toplum adına kıymetli katkıları vardır. Psikoloji alanında çalışmak, Psikolog olmak çalışma alanını sevmeyi, öğrenmeyi, gelişimi, iletişimi, desteği, sosyal becerileri, bilimsel çalışmaları ve birçok yetiyi içermektedir. Aslında psikolog olmak, 4 yıllık lisans eğitiminden sonra 4 yıldan daha fazla zamanı içeren araştırmada, bilimsel çalışmada ve öğrenme sürecinde yer almaktır.

Psikolog Olmak

Psikologlar olarak hiçbir zaman mesleki gelişim anlamında "Tamam artık öğrenme süreci bitti" denildiğini duymadım. Her bir psikolog için bilimsel bir alanda yer alındığının farkında olarak ve her zaman yeni bir çalışma, öğrenilecek yeni bir bilgi vardır felsefesi ile gelişim süreci devam etmektedir. Ülkemizde 10 Mayıs günü meslektaşlarımızın genel kabulü üzerine Psikologlar Günü olarak kutlanılmaktadır. Her türlü zorluğa rağmen mesleki sorumluluğunu en iyi şekilde yerine getiren, etik ilkelere bağlı çalışmayı amaç edinmiş meslektaşlarıma saygı ve sevgimi iletiyorum. 10 Mayıs Psikologlar günümüz Kutlu Olsun.

Uzm. Psikolog Gamze Türkmen
Psikoloji
Lokman Hekim Akay Hastanesi