Onkoloji Tedavisi Gören Hasta ve Hasta Yakınlarına Yeni Koronavirüs Hastalığı “COVID-19” Uyarıları

Diyabete Karşı Check-Up Zamanı! | Diyabet Check-Up Paketi | Lokman Hekim Sağlık Grubu

Onkoloji Tedavisi Gören Hasta ve Hasta Yakınlarına Yeni Koronavirüs Hastalığı “COVID-19” Uyarıları

Yeni Koronavirüs Hastalığı “COVID-19” Salgınının tüm dünyayı ve ülkemizi etkisi altına aldığı günlerden geçiyoruz. Bu dönemde özellikle sosyal izolasyon kuralları hepimizin uyması gereken temel kurallardır. Peki, böyle bir dönemde onkoloji tedavisi gören hastalar nasıl davranmalıdır?

  • Öncelikle şu husus iyi bilinmelidir ki,bu süre içinde kanser tedavisinin tüm hastalar için ertelenmesi ve durdurulması diye bir uygulama yoktur.
  • Onkolojik tedaviye devam etmeninCOVİD-19 enfeksiyonu için getireceğirisk ile onkolojik tedaviyi durdurma veya geciktirmenin getireceği risk dikkate alınarak her bir hasta için ayrı ayrı karar verilmelidir.
  • Tedaviyi durdurma veya devam edilmesi kararı için öncelikle hastanın genel durumu, yandaş diğer hastalıklarının olup olmaması, kemoterapiden beklenen fayda, kemoterapi almazsa hastalığın nasıl davranacağının tahmin edilmesi, alternatif tedavi seçeneklerinin (ağızdan hap tedavisi gibi) olup olmadığı dikkate alınmalıdır.
  • Değerlendirme sonrası hekiminiz tedaviyi durdurma kararı verebileceği gibi, doz azaltılmasına gidilmesi, ilaç değiştirilmesi, mümkünse ağızdan hap tedavisine geçilmesi veya vücut direncini artırıcı bazı düzenlemelerle mevcut tedaviye devam edilmesi kararını da verebilir.Bu konuda yapılması gereken, her bir hastanın doktoru ile bu hususları birlikte değerlendirmesidir.
  • Tedavi için hastaneye veya kalabalık bir ortama gidilmesi durumunda; hasta ve hasta yakının maske takmayı unutmaması, sosyal mesafeye ve el hijyenine dikkat etmesi son derece önemlidir.

Daha detaylı bilgi için Türk Tıbbi Onkoloji Derneğinin bilgilendirme broşürüne linkten ulaşabilirsiniz: bit.ly/ttod-öneriler

Prof. Dr. Nurullah Zengin
Tıbbi Onkoloji Uzmanı
Lokman Hekim Sağlık Grubu