İnternetten Bulaşan Hastalık “Siberkondria” siberkondri

Diyabete Karşı Check-Up Zamanı! | Diyabet Check-Up Paketi | Lokman Hekim Sağlık Grubu

İnternetten Bulaşan Hastalık “Siberkondria” siberkondri

Siberkondria veya siberkondri, hastalık arama hastalığı olarak da tanımlanan modern bir sağlık sorunudur. Herhangi bir kaygı belirtisi olmayan birinin bile internette sağlık bilgileri arayışı; sağlık anksiyetesinin artışına neden olabilir.

Siberkondria / Siberkondri Nedir?

Her bireyin kendi sağlığı ile ilgili araştırma yapma ve bilgi alma hakkı vardır.  Son yıllarda İnternete kolay erişim, sağlık bilgilerine ulaşımı kolaylaştırıyor,  hasta anonimliğinin korunması, el altında ve istenilen saatte binlerce sağlık sitesine ulaşım bunu daha cazip kılıyor. Fakat internet aramalarında bilgilerin her zaman doğru ve kesin olmaması, kullananların çelişkili, belirsiz, hatta yanlış bilgilere maruz kalması, başka uygunsuz kaynaklara yönlendirilmesi arayan için gereksiz stres, kaygı ve zaman kaybına neden olabilmektedir. Özellikle sağlığı ile ilgili kaygı eğilimi olan bireyler başta olmak üzere; internette sağlıkla ilgili bilgi araştırması yapan tüm bireyler, daha fazla endişe ve kaygıya kapılmaktadır. Bu da kısır döngüye neden olmakla birlikte daha fazla zaman kaybı ve endişeye neden olmaktadır. Dolayısı ile internetten sağlık bilgisi aramanın olumsuz bir sonucu olarak yeni dönemin hastalıklarından “Siberkondria” ile karşı karşıyayız.

 

Riskleri Nelerdir?

Özet olarak; internette hastalık arama hastalığı olarak da bilinen “Siberkondria” yalnız internette bilgi aramak değil, bunun için fazla/gereksiz zaman harcama ve kaygı/stresle sonuçlanan bir davranış çeşididir.

  • İnternetteki teknik bilgi, uzmanlık gerektiren yorumlar, bilgi karmaşası kişiyi herhangi bir hastalık için yanlış yönlendirebilir.
  • Psikolojik olarak da olumsuz etkileyebilmektedir.

Siberkondria, vücut belirtilerinin yanlış yorumlamakla ve ciddi bir hastalığa sahip olma şikayetleri ile bilinen “Hipokondria” ile de yakından ilişkilidir (APA 2000) ve sağlık anksiyetesi belirtileri siberkondrianın temel özelliklerindendir. 

Siberkondria (Siberkondri) Kimlerde Görülür?

Farklı araştırmalarda farklı sonuçlar olmakla birlikte genç ve etkin okur-yazar seviyesi olan bireylerde “Siberkondria” belirtileri daha fazla saptanmaktadır.

Sağlık sorunlarınız için en doğru bilgiyi vakit kaybetmeden doktorunuza danışmak; hem ruh sağlığınız hem de altta yatan gerçek sağlık sorunlarınızın çözümü için en doğru karar olacaktır.

Uzm. Dr. Leyla Abdullayeva
Psikiyatri
Lokman Hekim Akay Hastanesi