Doğum Ağrılarını Azaltmak Mümkün

Diyabete Karşı Check-Up Zamanı! | Diyabet Check-Up Paketi | Lokman Hekim Sağlık Grubu

Doğum Ağrılarını Azaltmak Mümkün

Ağrısız doğum ya da doğum ağrılarını hafifletmek için pek çok metot denenmiştir ve halen denenmektedir. Hipnoz, akupunktur, aromatik yağlarla yapılan masajlar, çeşitli egzersizler ve nefes teknikleri bunlardan bazılarıdır. Modern tıbbın sağladığı imkanları kullanarak ağrıyı taşıyan sinirlerin iletimini engelleyen ilaçlar kullanılması yani epidural anestezi ile doğum; günümüzde doğum ağrılarını azaltmak için en çok tercih edilen ve en etkili yöntemdir.

 

Doğum Ağrıları Neden Olur?

Doğum, eylemi doğası gereği ağrılı bir durumdur. Rahim, bebeği doğum kanalında ilerletmek için kasılır. Kaslardaki bu kasılma sinirler aracılığı ile iletilir ve gebenin ağrı hissetmesine neden olur. Ancak her gebe doğum ağrısını aynı şiddette hissetmez. Her kadının adet sancısını aynı şiddette hissetmediği gibi...

 

Ağrısız Doğum Nasıl Olur?

Doğum ağrılarını hafifletmek için pek çok metot denenmiştir ve halen denenmektedir. Hipnoz, akupunktur, aromatik yağlarla yapılan masajlar, çeşitli egzersizler ve nefes teknikleri bunlardan bazılarıdır. Modern tıbbın sağladığı imkanları kullanarak ağrıyı taşıyan sinirlerin iletimini engelleyen ilaçlar kullanılması yani epidural anestezi ile doğum; günümüzde doğum ağrılarını azaltmak için en çok tercih edilen ve en etkili yöntemdir.

Doğum eyleminin hemen başında epidural anestezi uygulanamaz. Epidural anestezinin kullanılabilmesi için gebenin doğum sancılarının artık düzene girmiş olması istenir. Rahim ağzı açıklığı 3-4 cm, silinmesi %60-70 seviyelerine ulaştığında ve bebeğin baş basısı yeterli olduğunda hasta epidural anestezi için uygundur. Epidural yöntem vaktinden önce uygulandığında doğum kasılmalarını engelleyerek doğumun ilerlemesini yavaşlatabilir. Doğum açıklığı çok ilerlemiş bir hastada ise hem epidural kateter takılması için uygun pozisyon vermek zor olacağı için hem de epidural anestezi yapıldığında henüz yöntemin etkisini ve faydasını göremeden doğum gerçekleşebileceği için uygun bir zamanlama olmaz. Bu yüzden epidural anestezi yapılması için sadece gebenin tercihi yeterli değildir. Doğum ve Anestezi Uzmanının kanaati ve hastanın isteği ile karar verilebilir. Ayrıca hasta kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsa veya pıhtılaşma bozukluğu varsa veya işlem yapılacak yerde enfeksiyon mevcutsa epidural anestezi yapılması uygun değildir.

Ağrısız Doğum Nasıl Uygulanıyor?

Epidural anestezi uygulaması öncesi, annenin durumu değerlendirilir. Yapılacak işlemi, olası yan etkileri hastaya anlatır. Gebenin onayı alınarak işleme başlanır. Gebeye uygun bir pozisyon verilir. Bu pozisyon Anestezi Uzmanının isteğine göre yan yatar veya oturur şekilde olabilir. İşlem yapılacak yer antiseptik sıvılarla temizlenir ve steril bir örtü ile örtülür. Girişimin yapılacağı yer önce ince bir iğne ile uyuşturulur. Daha sonra bu işlem için özel üretilmiş bir iğne ile epidural aralığa girilerek ince plastik bir tüp (kateter) aralığa yerleştirilir. Giriş için kullanılan iğne çıkarılır, geride sadece kateter kalır. Yerinden oynamaması için kateter cilde flaster ile yapıştırılarak sabitlenir. Ağrıyı kesmesi için verilecek anestezi ilaçları bu kateter yoluyla epidural aralığa verilir. İlacın etkisi 15-20 dakika içinde başlar.  Her ne kadar tecrübeli ellerde başarı şansı çok yüksek olsa da omurga bölgesindeki anatomik farklılıkları nedeniyle hastaların yaklaşık yüzde 10’unda istenilen etki tam olarak ortaya çıkmayabilir. Yapılan işleme bağlı çok nadir de olsa baş ve sırt ağrısı olabilir. İlaca bağlı bacaklarda geçici güçsüzlük yaşanabilir. Ancak işlemin sinirlere zarar verme ve enfeksiyon riski çok daha düşük ihtimallidir. Ayrıca işlem sonrası bebek kalp atımlarında geçici yavaşlama izlenebilir.

Kateterden ilaç verilmeye başlandıktan sonra hasta rahim kasılmalarını hisseder ancak ağrı hissetmez. Kateterden sürekli belli miktarda ilaç verilebilmesi için hazırlanan serum katetere bağlanır. Yine de doğumun ilerleyen aşamasında hastanın ağrı durumuna göre ek ilaç verilebilir. Genellikle hastanın yürümesini engellemez. Ancak bazı hastalar desteğe ihtiyaç duyabilir. Doğumdan hemen sonra veya gerek olursa 24 saat sonra kateter çıkarılır. Çıkartma işlemi hastada herhangi bir rahatsızlık oluşturmaz. Kateter çıkarıldıktan sonra hastanın 3-4 saat kadar daha ağrı hissi olmaz. Bu da bebek ve annenin beraber geçirdiği ilk saatlerde konfor sağlar.

Op. Dr. Elif Terzi
Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı
Lokman Hekim Etlik Hastanesi