Çocuğunuzun Ateşi Sizin Çileniz Olmasın

Diyabete Karşı Check-Up Zamanı! | Diyabet Check-Up Paketi | Lokman Hekim Sağlık Grubu

Çocuğunuzun Ateşi Sizin Çileniz Olmasın

Lokman Hekim Hastaneleri Çocuk Hastalıkları Uzmanı Dr. Necmettin Din, her seviyedeki ateşin tehlikeli sayılamayacağını belirtirken,34 ile 37 derece arasını ateşsiz, 38–39 derece arasını ateşli, 40 ve yukarısını ise yüksek ateşli olarak adlandırıldığı bilgisini verdi. Dr. Din, yüksek ateşli çocuklara vakit geçirilmeden doktora götürülmesini istedi.

Ateş Nasıl Düşürülür?

Üç aydan küçük çocuklarda ateş görülmesi halinde, bebeğin üzerinin açılarak beklenilmesi gerektiğini kaydeden Dr. Necmettin Din, çocuğun ateşi çıkarken titremesinin son derece normal olduğunu söyledi."Üşüttüğü için ateşi çıktı" diye çocuğun üzerinin örtülmesinin yanlış olduğunu dile getiren Din şunları söyledi:

"Kalın giysiler vücut sıcaklığını dışarı geçirmeyerek çocuğunuzun ateşinin daha da yükselmesine neden olur. Çocuğunuz titriyorsa, onu bir çarşaf veya ince bir havluya sarın. Üzerini açmanıza rağmen çocuğunuzun ateşi 39 derecenin üzerine çıkıyorsa hemen bir doktora başvurun. Isıyı hızla düşürmenin yolu ılık duşa sokmak veya ılık ıslak havlu ile kompres yapmaktadır. Çocuklarda hiçbir zaman aspirin ateş düşürücü olarak kullanılmamalıdır.”