Antibiyotik Kullanımı

Diyabete Karşı Check-Up Zamanı! | Diyabet Check-Up Paketi | Lokman Hekim Sağlık Grubu

Antibiyotik Kullanımı

Ülkemiz gereksiz antibiyotik kullanımında Avrupa'da birinci sırada yer almaktadır. Tüm ilaçlar içinde antibiyotiğe harcanan paranın oranı %36 gibi son derece büyük bir orandır, bunun temel nedeni önceki yıllarda antibiyotiklerin kontrolsüz ve denetimsiz bir şekilde kullanılmasıdır.


4 yıl boyunca aralıksız her gün bir tane antibiyotik kullanan hastaya neden kullandığını sorduğumuzda diz ağrısına iyi geldiğini söylemiştir. Bu belki ileri bir örnek ancak grip, boğaz ağrısı ve halsizlik için antibiyotik kullanımı hemen her gün poliklinikte rastladığımız örneklerdir.

Peki Antibiyotik Nedir? Neden Kullanılır? Aşırı Kullanımı Neden Zararlıdır?
Antibiyotikler bakterilerin neden olduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılan ilaçlardır. Ancak gereksiz kullanıldığında vücuttaki faydalı bakteriler diğer bakterilerin vücuda yerleşmesini engeller ve bunların ölümü vücudu enfeksiyonlara duyarlı hale getirir. İkinci bir husus antibiyotik kullanılması gerektiğinde uygun sürede kullanılmasıdır, yani boğaz enfeksiyonu sinüzit yada orta kulak iltihabında antibiyotik kullanım süresi 7 ile 15 gün arasıdır. Bu tür enfeksiyonlarda şikayetler 4. günden sonra belirgin iyileşir. Antibiyotiğin kesilmesi geride kalan mikroorganizmaların direnç geliştirmesine ve güçlenmesine neden olacaktır.
Bu durumda çok daha geniş spektrumlu antibiyotikler gerekmektedir. Bu antibiyotikler güçlendikçe böbrek ve karaciğere verdikleri zarar da artar.

 

Günümüzde tüberküloz(verem) hastalığının bazı tiplerinde tedaviyi yarıda kesmeye bağlı direnç gelişimi sonucu kullanılacak antibiyotik kalmaması çok büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Antibiyotikler sadece bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılması gereken ilaçlardır ve mutlaka kullanımına doktor karar vermelidir. Bu ilaçlar karaciğer, böbrek barsak fonksiyonlarını bozma potansiyeline sahiptir. Tüm ilaçların alerji yapma potansiyeli olduğu gibi antibiyotikler de alerjik reaksiyona dahil olabilir.

 

Komşumuza iyi gelen ilaç bizim için alerjik olabilir. Alerjik reaksiyonlar hafif cilt döküntüsünden anaflaksi dediğimiz ölümcül reaksiyona sebep olabilir. Unutmamalıdır ki hafif bir enfeksiyon için bile kullandığımız antibiyotikler ölümcül sonuçlar doğurabilir. Doktorunuz tavsiye etmeden gereksiz antibiyotik kullanımından lütfen kaçının. Sağlık Bakanlığı'nın da kamu spotları aracılığı ile sık sık dile getirdiği gibi "Antibiyotikte değil, sağlığınızda ısrarcı olun."

 

Op. Dr. Mustafa Başarır

KBB Hastalıkları Uzmanı