Çocuklarda Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotikler, bakteriyel enfeksiyon hastalıklarının tedavisinde kullanılan ve insan sağlığı açısından çok büyük öneme sahip ilaçlardır. Kelime anlamı ile “antibiyotik” terimi, “hayata karşı” demektir.

El, Ayak ve Ağız Hastalıkları

El, ayak, ağız hastalığı, 'picornaviridae' ailesinden barsak virüslerinin neden olduğu ve insanlarda görülen bir hastalıktır. Hastalık genellikle bebek ve çocukları etkiler ve oldukça yaygındır.

Kış Aylarında Sağlıklı Beslenme Önerileri

Yaşamın her döneminde yeterli ve dengeli beslenme sağlığın korunması için esastır. Bu nedenle, dört besin grubunda bulunan çeşitli besinler en az 3 ana ve 3 ara öğünde yeterli miktarlarda alınmalıdır.
Çocuklarda ve Gençlerde İnternet Kullanımı
İnternet kullanım sıklığının her yıl gittikçe arttığı istatistiklerle ortaya konulmaktadır. İnternet kullanımının %80'i evden yapılmakta ve internet kullanımında erkeklerin sayıca üstün olduğu da belirtilmektedir.
Evcil Hayvan Beslemek Ne Kadar Sağlıklı?
Modern toplumlarda olduğu gibi ülkemizde de evcil hayvan besleme alışkanlığı giderek artıyor. 
Öfke Kontrolü İçin 10 Temel Basamak
Meclis’te, futbol sahalarında, sokaklarda, birbirlerine hakaret eden ve itişip kakışan insanlar görürsünüz. Çünkü günümüz insanı öfke kontrolünü bir yenilgi olarak görüyor. İnsan engellendiğini, haksızlığa uğradığını hisset...
Savaşın Çocuk Psikolojisi Üzerindeki Etkileri
Günlük hayatımızın bir parçası olmayan, yetişkin olarak bizleri bile 'dehşete düşüren' savaş ve terör olaylarından acaba çocuklarımız da etkileniyor mu? Çocuğun konuşmalarından ve bazı tepkilerinden bu sorunun cevabını bulabiliri...
Milyonlarca Kişi Teşhisi Edilmemiş ‘Tiroid’ Riski Altında!
Lokman Hekim Sincan Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Kemal Yandakçı, milyonlarca kişinin teşhis edilmemiş tiroid hastalıkları nedeniyle ciddi risk altında olduğunu söyledi.
Bayram İçin Beslenme Önerileri…
Dyt. Merve Demir Kurban Bayramı için beslenme önerileride bulundu.
Kahvaltı Çocuğun Okul Başarısını Artırıyor!
Lokman Hekim Sincan Hastanesi Diyetisyenlerinden Merve Demir, araştırmalara göre kahvaltı yapan çocukların sınıf içi başarılarının daha yüksek, hastalığa yakalanma risklerinin ise daha az olduğunu söyledi.
Çocuk İştahsızlığında Kritik Süreç
İştahsızlık, çocukluk çağında sık görülen bir sorundur ve değerlendirilmesinde gelişim, beslenme ve aile öyküsü önemlidir. İştahı etkileyen faktörler çocukla, aileyle veya çevreyle ilgili olabilir. 
ALS (Amyotrofik Lateral Skleroz) Hastalığı Nedir ?
ABD ' de başlayan " bir kova buz" hareketi ile ALS hastalığına dikkat çekmek amaçlandı. Peki ALS nedir?
Kadınlarda İdrar Kaçırma
Lokman Hekim Üroloji Doktoru Op. DR. Metin TAŞ kadınlarda idrar kaçırma konusunda bilgi verdi.
Erkekliğe ilk adım: SÜNNET
Günümüz insanı, çocuğuna yapılacak en önemli cerrahi girişimlerden biri olan sünnetin, bu konuda çok bilgili, tecrübeli, ve konunun uzmanı olan bir kişi tarafından yapılmasını tercih ediyor.
Aşırı Uyku İsteği Bir Hastalık Mı ?
Narkolepsi, yaşamboyu süren ve yaklaşık 2000 kişiden birinde görülen bir bozukluktur. Nedeni bilinmemekle birlikte, beyinde uyku ile ilgili merkezlerdeki bir nörokimyasal anormalliğe bağlı olabileceği düşünülmektedir
Kansere Karşı Beslenme Kalkanı
Kanser hastalarının yaklaşık yarısında iştahsızlık ve yetersiz beslenme görülür. Meme ve tiroid kanserlerinde bu oran yüzde 15’ler civarındayken, yemek borusu, mide, pankreas gibi kanserlerde yüzde 80’e çıkabilmektedir. 
Hematoloji (Kan Hastalıkları) Hakkında Herşey
Hematoloji Latince bir kelime olup “kan hastalıkları” demektir. Hematoloji, anemi (kansızlık), kanamalar, lösemi (kan kanseri, akut ve kronik lösemi),  multipl miyelom ile benzeri rahatsızlıklar başta olmak üzere; kemik iliği, lenf sistemi...
Kulaklıklar Sağırlığa Yol Açabilir
“İşitme kaybı olmayan ve son derece sağlıklı olan insanlar uzun süre yüksek sesle kulaklık kullandıktan sonra sağır olabilir”
Psikiyatri Hastalıkları ve Tedavisi
Polikliniğimizde en son bilimsel gelişmeler ışığında ayrıntılı değerlendirmelerin yapılmasına, gerekli hallerde ileri tetkiklerin istenmesine ve hastalarımıza en uygun olan tedavinin düzenlenmesine özen gösterilmektedir.
Ağız ve Diş Sağlığı
Diş hekimliğinin ilk amacı;ağız sağlığını korumak ve çiğneme sisteminin devamlılığını optimal düzeyde sürdürmektir.
Excimer Lazer ile Gözlüklerinizden Kurtulun
 Görme, insanın yaşama zevkini arttıran duyularımızın başında gelir. Görüntü, ışık enerjisi şeklinde göze ulaşır. Gözün ön tarafındaki iki mercekten kırılarak göz arkasına, sarı noktaya odaklanan ışık enerjisi burada elektr...
Sünnet Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sünnet sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? 
Düşük yapmanın 5 nedeni!
Lokman Hekim Hastaneleri Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Safiye Akansu Saylık gebeliğin ilk üç ayında ard arda en az iki kez ortaya çıkan ve kendiliğinden oluşan düşüklerin nedenlerini şöyle sıraladı:  

Sağlık Haberleri