Koah Hastaları; Soğuk Kış Günlerine Dikkat!

KOAH ( kronik obstriktif akciğer hastalığı )  hava yollarının daralması ile oluşan,  ilerleyici , tam olarak düzelmeyen , fakat önlenebilir ve tedavi edilebilir  akciğer hastalığıdır.

Adet Öncesi Gerginlik; Premenstruel Sendrom

Adet öncesi gerginlik belirtileri, tıpta “premenstruel sendrom” (PMS) olarak adlandırılır ve kadınlarda adet kanaması öncesi dönemde başlayan ruhsal veya fiziksel bazı belirtiler topluluğunu ifade eder.

HPV İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

Human papilloma virus (HPV) insanlarda enfeksiyona neden olan bir virüs türüdür.  HPV cinsel yolla bulaşan hastalıklardan en sık karşılaşılanlardan birisidir. 
Öksürük Deyip Geçmemek Gerek
Öksürük, üst havayollarını temizleyen refleks bir olaydır  ve  başta  üst solunum yolu  hastalıkları olmak üzere bir çok   hastalığın belirtisidir.
Gebelik ve Annelik Eğitimi
Anne olma yolunda bizleri neler bekliyor? Lokman Hekim Hastaneleri'nde 'Gebelik ve Annelik Eğitimleri' ile daha bilinçli bir gebelik ve annelik süreci...
Kış Aylarında Beslenme-Çocuğunuza Ispanak ve Kerevizi Sevdirmenin Pratik Yolları
Lokman Hekim Etlik Hastanesi diyetisyenlerinden Ayşegül Öztürk, pırasa, kereviz, ıspanak gibi kış sebzelerini çocuklara zorla yedirmek yerine pratik yöntemlerle bu sebzelerin sevdirilebileceğini ifade etti.
Prostat Soğuk Hava Sevmiyor
Yurt genelinde son yılların en sert kışı yaşanırken uzmanlar, soğuk havanın neden olduğu hastalıklara yönelik uyarılarını sürdürüyor.
Krup Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
Krup ( laringotrakeobronşit ), özellikle 6 ay-3 yaş arası çocuklarda sonbahar sonu, kış ve bahar aylarında görülen, virüslerin yol açtığı bir solunum yolu enfeksiyonudur. Bu dönemlerde salgın şeklinde görülmekte, yarattığı solunum s...
Krup Nedir ve Belirtileri Nelerdir?
Krup ( laringotrakeobronşit ), özellikle 6 ay-3 yaş arası çocuklarda sonbahar sonu, kış ve bahar aylarında görülen, virüslerin yol açtığı bir solunum yolu enfeksiyonudur. 
Bademcik ve Geniz Eti Rahatsızlıkları
Bademcikler (tonsil) ve geniz eti (adenoid), lenfoid doku denilen ve vücudun bağışıklık sisteminde rol oynayan organlardır.Tonsiller yutak girişinde, dil kökünün iki yanında yerleşmişlerdir.
Gebelikte Yapılması Gerekenler ve Folik Asit Kullanımı
Folik asit, vücudun tüm biyolojik olaylarında yer alan DNA ve kan hücrelerinden alyuvar oluşumu, aminoasit metabolizması, hücre büyüme ve yenilenmesi, kas yapılması için dışarıdan vücuda alınması gereken önemli bir B grubu vitaminidir.
Bebeklerde ve Çocuklarda Besin Alerjisi
Normalde zararsız olarak bilinen bir gıdaya immun sistemin anormal olarak zararlı bir madde olarak algıladığı durumlarda besin alerjisi denilen klinik durum ortaya çıkar.
Bebek ve Çocukluk Çağında Reflü Hastalığı
Gastroösefagial reflü (GÖR) tüm yaş grublarında sık rastlanılan,  mide içeriğinin yemek borusu, yutak ve hatta ağıza kadar gelmesi  durumudur. İlk 6 ayda %40 , 6 ay-1yaş arası %40-70 kadar görülmektedir.
Aşırı Uyku İsteği Bir Hastalık Mı ?
Narkolepsi, yaşamboyu süren ve yaklaşık 2000 kişiden birinde görülen bir bozukluktur. Nedeni bilinmemekle birlikte, beyinde uyku ile ilgili merkezlerdeki bir nörokimyasal anormalliğe bağlı olabileceği düşünülmektedir
Hematoloji (Kan Hastalıkları) Hakkında Herşey
Hematoloji Latince bir kelime olup “kan hastalıkları” demektir. Hematoloji, anemi (kansızlık), kanamalar, lösemi (kan kanseri, akut ve kronik lösemi),  multipl miyelom ile benzeri rahatsızlıklar başta olmak üzere; kemik iliği, lenf sistemi...
Erkekliğe ilk adım: SÜNNET
Günümüz insanı, çocuğuna yapılacak en önemli cerrahi girişimlerden biri olan sünnetin, bu konuda çok bilgili, tecrübeli, ve konunun uzmanı olan bir kişi tarafından yapılmasını tercih ediyor.
Kansere Karşı Beslenme Kalkanı
Kanser hastalarının yaklaşık yarısında iştahsızlık ve yetersiz beslenme görülür. Meme ve tiroid kanserlerinde bu oran yüzde 15’ler civarındayken, yemek borusu, mide, pankreas gibi kanserlerde yüzde 80’e çıkabilmektedir. 
Psikiyatri Hastalıkları ve Tedavisi
Polikliniğimizde en son bilimsel gelişmeler ışığında ayrıntılı değerlendirmelerin yapılmasına, gerekli hallerde ileri tetkiklerin istenmesine ve hastalarımıza en uygun olan tedavinin düzenlenmesine özen gösterilmektedir.
Kulaklıklar Sağırlığa Yol Açabilir
“İşitme kaybı olmayan ve son derece sağlıklı olan insanlar uzun süre yüksek sesle kulaklık kullandıktan sonra sağır olabilir”
Sünnet Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler
Sünnet sonrası dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? 
Ağız ve Diş Sağlığı
Diş hekimliğinin ilk amacı;ağız sağlığını korumak ve çiğneme sisteminin devamlılığını optimal düzeyde sürdürmektir.
Excimer Lazer ile Gözlüklerinizden Kurtulun
 Görme, insanın yaşama zevkini arttıran duyularımızın başında gelir. Görüntü, ışık enerjisi şeklinde göze ulaşır. Gözün ön tarafındaki iki mercekten kırılarak göz arkasına, sarı noktaya odaklanan ışık enerjisi burada elektr...
3 ve 4 Boyutlu (3D/4D)Gebelik Ultrasonografisi
3D ve 4D gebelik ultrasonografisi, klasik ultrasonografi tekniği gibi ses dalgaları kullanılan özel bir görüntüleme yöntemidir. 

Sağlık Haberleri